Marzeniem wielu osób jest zebranie ciekawej kolekcji różnorodnych drobnych zabytków. Można je oczywiście kupić na pchlim targu, znaleźć u znajomych czy dalszej rodziny na półce i zapytać o możliwość odkupienia, lub też dostać na internetowych aukcjach. Jednak nadal jednym z ciekawszych sposobów na zgromadzenie swojej kolekcji jest własnoręczne jej poszukiwanie w terenie. I tu z pomocą przychodzi wykrywacz metali.
Nie tylko dla poszukiwaczy skarbów
Wykrywacz metali oczywiście najbardziej kojarzy się nam z poszukiwaczami skarbów. Osoby, które marzą o odnalezieniu przysłowiowego garnca złota, nie są jednak jedyną, a na pewno nie są już najliczniejszą grupą, która sięga po wykrywacz metalu. Znacznie częściej decydują się na jego zakup właśnie pasjonaci historii, którym zależy na zgromadzeniu własnej małej kolekcji przedmiotów zabytkowych.
Wykrywacz metalu może pomóc w odnalezieniu takich ciekawostek historycznych jak między innymi stare guziki od mundurów, czasem również medale, albo inne metalowe akcesoria i przedmioty użytkowe, pozostałe w ziemi po dawnych bitwach. Jest też skuteczny w odnajdywaniu zaginionej przed laty biżuterii czy zegarków, które również mogły pozostać w gruncie.
Oprócz hobbystów po wykrywacze metali sięgają oczywiście także profesjonaliści, którzy na przykład muszą zbadać grunt przed przeprowadzeniem prac albo zostało im zlecone odnalezienie na danym terenie konkretnego przedmiotu. Może być więc bardzo użyteczny i naprawdę warto go posiadać.
Trwałość i jakość wykonania
Wykrywacz metalu to urządzenie, które kupujemy z myślą o tym, że będzie nam służyło przez wiele lat. W końcu nie chcemy pójść z nim na spacer tylko jeden raz, a raczej marzy się nam rozwijanie takiej pasji. Warto więc wziąć pod uwagę, że będzie on pracował w terenie: tuż przy ziemi, często w trawie, w pobliżu mchu, na rosie czy nawet w kurzu. Jeśli będziemy wykorzystywać go na nadmorskiej plaży, wykrywacz będzie dodatkowo narażony na działanie wilgoci z solą, która znajduje się w powietrzu.
Dlatego też kupując urządzenie, należy przede wszystkim zdecydować się na takie, które odznacza się bardzo wysoką jakością wykonania. Musi być zbudowane z najlepszych materiałów, które będą odporne na korozję i wszystkie warunki zewnętrzne, a nawet na drobne uszkodzenia mechaniczne. W końcu nikt nie może zagwarantować, że nigdy nie zdarzy mu się stuknąć wykrywaczem o jakiś wystający kamień czy korzeń.
Eliminacja szumu tła
Kolejna ważna cecha wykrywacza metali to eliminacja szumu tła, w tym także przedmiotów, których naprawdę nie chcemy znaleźć, jak choćby stare kapsle i puszki. Dlatego też powinien od razu wykluczać je z naszych znalezisk, co pozwoli nam przyspieszyć poruszanie się z nim i wyeliminuje konieczność wykopywania naprawdę bezużytecznych znalezisk.
Głębokość, pole wykrywania i tryby pracy
Jeśli zależy nam na naprawdę profesjonalnym wykrywaczu metalu, który ułatwi poszukiwania, powinniśmy zdecydować się na taki, który posiada szerokie pole wykrywania oraz dużą głębokość, na jaką może emitować pole elektromagnetyczne. Dzięki temu umożliwia odkrywanie większej ilości ciekawych znalezisk, a także przyspiesza pracę. Co więcej, dobry wykrywacz metali powinien być wyposażony w różne tryby pracy, które sprawią, że każde wyjście z nim będzie naprawdę owocne, a my sami będziemy mogli zdecydować, w jakim trybie, kiedy i gdzie pracuje się nam najbardziej efektywnie.