Deska SUP

SUP to skrót od słów Stand Up Paddling. Oznacza się tym sport polegający na pływaniu i wiosłowaniu na desce. SUP najlepiej uprawiać w pozycji stojącej, ale początkowo można klęczeć. Co ciekawe, to jeden z tych sportów, który mogą praktykować mniej lub bardziej aktywni fizycznie. Nie jest skomplikowany, a wymaga jedynie nieco praktyki i opanowania. Stand Up Paddling można uprawiać zarówno rekreacyjnie jak i zawodowo. Aby jednak rozpocząć należy wiedzieć jaki sprzęt wybrać. Deski SUP – podstawowe narzędzie do pływania po wodzie występują w wielu rodzajach, rozmiarach.

Deska SUP – na co zwracać uwagę

Jak w każdym sporcie, sprzęt do niego wykorzystywany musi być dopasowany do danej osoby i charakteryzować się wysoką jakością. Ważne jest aby wybrać deskę i wiosło do wysokości i wagi danej osoby. Złe dopasowanie może powodować trudność z utrzymaniem równowagi. Zanim jednak dobierze się wielkość, należy wybrać spośród dwóch popularnych rodzajów deski SUP: pompowanej oraz twardej. Na początek warto zdecydować się na tą pierwszą opcję, ponieważ jest lekka i wytrzymalsza. Dodatkowo, po spuszczeniu powietrza zajmuje mało miejsca i można ją spakować, np. do plecaka. Pompowana deska SUP sprawdzi się na małym wietrze. Drugi rodzaj do złudzenia przypomina klasyczną deskę surfingową. Jest stabilniejszy i szybszy. Na deskę SUP twardą powinni się decydować bardziej doświadczeni sportowcy. Zajmuje dużo miejsca. Nawet przewiezienie jej w samochodzie, ze względu na duży rozmiar, może być problematyczne.

Istotny przy wyborze sprzętu jest również kształt deski SUP. Można wyróżnić kilka najbardziej popularnych jak: race, touring, allround oraz surf. Smukłe i długie SUP board to deski race, które mierzą do 380 centymetrów, natomiast krótki i powolne to surf. Obydwie są polecane dla osób początkujących. Kształt określany allround charakteryzuje się również mniejszym wymiarem. Ich średnia długość wynosi między 300 – 320 centymetrów, a szerokość od 76 do około 86. Dzięki temu zapewniają maksymalną stabilność i zwinną manewrowość. Natomiast SUP board touring są trochę krótsze od raceboardów. Mają około 360 centymetrów. Ich szerokość jest nieco większa od deski race. Przeznaczone są do dłuższych wycieczek po spokojnych wodach.

Jak dobrać wymiar deski SUP

Aby odpowiednio dobrać deski SUP do danej osoby, konieczne jest poznanie swojej wagi. Osoby lekkie, ważące do 70 kilogramów powinny wybierać sprzęt w przedziale 76 do 80 centymetrów. Osoby w zakresie wagowym 70 do 85 kilogramów, wybrać deski SUP o szerokości od 80 do 84. Jeśli waga występuje w przedziale 85 do 95 kilo to odpowiednia deska powinno mieć od 82 do 86 centymetrów, a dla osób powyżej 95 kilogramów nadaje się SUP board między 84 a 88 centymetrów. Nie bez znaczenia jest także pojemność oraz grubość deski. Najbardziej popularna pojemność deski SUP waha się między 210 a 300 litrów.

Wiosło do deski

Po wyborze odpowiedniej deski SUP warto zainwestować w solidne wiosło. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego sprzętu. Dużą popularnością cieszą się składane wiosła. Są one dobre jakościowo, a jednocześnie zajmują mało miejsca. Dodatkowo wiosła regulowane, można dopasować do swojego wzrostu. Dla osób lekkich polecane są te o małej powierzchni. Do ich użycia nie trzeba zbyt wiele siły. Osoby początkujące pływanie na desce SUP, powinny także zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonane wiosło. Do wyboru są trzy modele. Wiosła aluminiowe, karbonowe i epoksydowe.

Leash, kamizelka oraz torba

Aby zadbać o to, by deska SUP nie odpływała, kolejnym potrzebnym gadżetem jest leash. Linka zapinana do nogi i kółka na desce, pozwoli kontrolować sprzęt. Decydując się na zakup, należy zadbać o odpowiednią długość linki. Zwiększy to poczucie bezpieczeństwa tak samo jak kamizelka. Jest ona obligatoryjna, ponieważ może nawet uratować ludzkie życie, po niespodziewanym wpadnięciu do chłodnej wody. Co ciekawe, na polskich akwenach jest nakaz jej noszenia. Warto zaopatrzyć się także w wodoszczelną torbę, w której schowa się najpotrzebniejsze przedmioty osobiste.

Deski SUP to popularny sprzęt wybierany przez duża liczbę osób. Opanowanie pływania nie jest trudne, a przynosi wiele satysfakcji. Warto zainwestować w solidny sprzęt, który posłuży na wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here