Koktajle odchudzające: przepisy

Wiele osób pragnie zmienić coś w swoim życiu i poprawić swoją sylwetkę. Chcemy schudnąć, aby lepiej wyglądać, podobać się partnerowi, cieszyć się lepszym zdrowiem oraz samopoczuciem i udowodnić coś znajomym, którzy nie wierzą w to, że nam się uda. Zrzucenie zbędnych kilogramów nie jest procesem lekkim i przyjemnym, ale niemal każdy jest w stanie tego dokonać, jeśli tylko wykaże się determinacją, wytrwałością oraz pracowitością. Od czego zależy, czy chudniemy czy tyjemy? Czy możemy jeść to, co chcemy, a mimo to chudnąć? Od czego powinniśmy zacząć, chcąc poprawić swoją sylwetkę, oraz jaką rolę w tym wszystkim pełnią suplementy takie jak białko serwatkowe?

To, czy chudniemy, czy tyjemy, zależy od ilości spożywanych przez nas kalorii. Każdy z nas ma swoje własne, unikalne zapotrzebowanie kaloryczne. Może to być 2000, 3000, a u niektórych nawet 5000 kalorii. Od czego to zależy? Od naszego wieku, wagi, wzrostu, rodzaju wykonywanej pracy, poziomu aktywności fizycznej. Swoje orientacyjne zapotrzebowanie kaloryczne możemy wyliczyć za pomocą jednego ze wzorów lub kalkulatorów, których pełno jest w internecie. Otrzymany wynik to tzw. zero kaloryczne, czyli ilość kalorii, którą jeśli będziemy spożywać, to teoretycznie nie powinniśmy ani tyć, ani chudnąć. Skoro jednak naszym celem jest odchudzanie, to od naszego zapotrzebowania kalorycznego powinniśmy odjąć niewielką ilość kalorii. Przykładowo, nasze zapotrzebowanie wynosi 3000 kalorii, a my będziemy jeść 2750 kalorii każdego dnia. Jak na to zareaguje nasz organizm, który potrzebuje więcej energii? Zacznie spalać tłuszcz, aby pozyskać z niego brakującą mu wartość energetyczną. W ten sposób chudniemy. Warto pamiętać, aby deficyt kaloryczny nie był zbyt duży. Pozwala to chudnąć w sposób zdrowy i przemyślany, unikając efektu jojo.

Czy ważne są produkty, które jemy? Niespecjalnie. Ważna jest ilość kalorii, które dostarczamy, a także równowaga między białkami, tłuszczami a węglowodanami. Jednak naszemu organizmowi naprawdę jest bez większej różnicy, czy zjemy na obiad 200g kurczaka czy indyka, albo czy wybierzemy ryż czy makaron. Kierujmy się także swoim gustem, aby dieta nie była nudna, monotonna i uciążliwa, bo jeśli taka się stanie, ciężko nam będzie w niej wytrwać. Oczywiście, jedzenie samych słodyczy i fastfoodów, pilnując, aby nie przekroczyć swojego limitu kalorii nie jest zbyt dobrym pomysłem. Takie jedzenie jest zazwyczaj bardzo kaloryczne, więc nasz limit szybko się wyczerpie. Objętościowo zjemy mało. Poza tym, taka żywność wprawdzie ma tłuszcze, węglowodany i białka, ale gorzej z mikroelementami. Śmieciowe jedzenie jest ubogie w witaminy i minerały, więc nasza odporność i samopoczucie mogą być gorsze. Dlatego warto nie popadać w skrajności i bazować na zdrowych, nieprzetworzonych produktach, czasem urozmaicając sobie dietę niewielkim dodatkiem w postaci deseru czy wyjścia na pizzę ze znajomymi, aby nie zwariować.

Ważną rzeczą w procesie odchudzania jest wysiłek fizyczny. Nie jest on konieczny i niezbędny, jednak ułatwi cały proces. Im więcej się ruszamy, tym więcej kalorii spalamy. Zwiększamy więc swoje zapotrzebowanie, czyli możemy jeść więcej, a schudniemy w takim samym tempie! Może się okazać, że zmieniając tryb życia na aktywny, będziemy spalać o tyle kalorii więcej, że nawet bez specjalnych zmian w diecie zaczniemy chudnąć. Ponadto, treningi siłowe sprawiają, że przybieramy na masie mięśniowej. Dzięki nim, po schudnięciu nie będziemy „wieszakami”, a odkryjemy swoją ładną, wyrzeźbioną sylwetkę. Co jeśli nie mamy jednak czasu na regularne uprawianie sportu? Zmieńmy swoje codzienne przyzwyczajenia. Wybierajmy rower zamiast auta, wysiądźmy wcześniej z tramwaju, zamiast korzystania z windy chodźmy po schodach. Kilka takich pozornie niewielkich zmian każdego dnia z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Czy aby schudnąć, potrzebujemy suplementów? Suplementy diety to tylko dodatek do całego procesu. Nie zastąpią one diety oraz treningów, jednak jeśli zarówno dieta, jak i treningi są dobrane prawidłowo, to mogą nieco polepszyć nasze rezultaty. Osoby chcące schudnąć sięgają czasem po różnego rodzaju witaminy, spalacze tłuszczu, błonnik czy witaminy.

Ciekawym tematem jest białko serwatkowe a odchudzanie. Czy ten suplement sprawdzi się u osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy? Teoretycznie białko serwatkowe nie ma żadnych magicznych właściwości, dzięki którym schudniemy. To po prostu koktajl, szejk, który zawiera spore ilości białka, czasem jest wzbogacany o witaminy. Jednak możemy w mądry sposób wykorzystać tą odżywkę przy odchudzaniu, ponieważ niesie ona pewne korzyści. Po pierwsze, białko serwatkowe jest dosyć małokaloryczne, a jednocześnie w miarę syte w formie szejka. Możemy więc kilkanaście minut przed właściwym posiłkiem wypić taki koktajl. To sprawi, że zjemy mniej w kolejnym posiłku i być może nie przekroczymy naszego zapotrzebowania kalorycznego, a przy tym dostarczymy naszemu organizmowi białka, a więc podstawowego budulca dla mięśni. Warto zwrócić też uwagę na to, że białko serwatkowe często występuje w słodkich smakach, takich jak czekolada, wanilia, truskawka, karmel, ciasteczka, toffe, banan. Stosując taki dodatek możemy zaspokoić nasz apetyt na słodkie, dzięki czemu nie będziemy sięgać po kupne słodycze. Dla naszej sylwetki z pewnością lepsze okaże się wypicie szejka białkowego o smaku czekolady, niż zjedzenie paczki ciastek czy żelków. Tak więc samo białko serwatkowe nie sprawi że schudniemy, ale można je wykorzystać w ciekawy sposób i dzięki temu ułatwić sobie proces zbijania wagi. W internecie znajdziemy też mnóstwo ciekawych przepisów na dania z wykorzystaniem odżywki białkowej, jak chociażby białkowe pancake.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas odchudzania? Jedzmy powoli, w spokojnym miejscu, aby nasz mózg skupiał się tylko na tym i wiedział, że już jesteśmy najedzeni. Nie warto rozpraszać się telefonem czy telewizorem podczas posiłku. Te sprawy możesz załatwić później. Posiłki podawaj na małych talerzach, wtedy optycznie jedzenia będzie więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here