Warzywa na odchudzanie

Cynamon kojarzy się nam zwłaszcza ze świętami, szarlotką oraz grzańcem. Potrawy z jego dodatkiem nabierają intensywnego oraz pięknego zapachu. Nie w tym tkwi jednakże sekret jego fenomenu. Swoje wykorzystanie znajduje także w kuracjach odchudzających oraz medycynie. Jest niezaprzeczalną gwiazdą pośród przypraw. Powstaje on z wysuszonej kory drzewa z rodziny wawrzynowatych. W medycynie stosuję się go od pięciu tysięcy lat. W starożytnych tekstach chińskich widnieją informacje o cynamonie, jako środku przeciw przeziębieniom i problemom trawiennym.

Jak działa cynamon – wykorzystanie
Cynamon to jedna z najstarszych przypraw świata. Najszersze wykorzystanie odnalazł w kuchni. Wielu osobom kojarzy się prawdopodobnie tylko i wyłącznie z szarlotką i świątecznymi wypiekami, np. piernikami. Znana jest również herbata lub kawa z cynamonem, jakie za sprawą owego składnika przejawiają silniejsze działanie ogrzewające. Wszechstronnie dostępny cynamon w laskach, identycznie jak cynamon mielony, idealnie współgra zarówno z potrawami słodkimi, jak również mocnymi. Miód z cynamonem uchodzi za typ zdrowej słodyczy, po którą można sięgać bez wyrzutów sumienia.

Jednakże poza niepowtarzalnym zapachem oraz smakiem, które nadaje potrawom, cynamon ma także niezliczone właściwości zdrowotne, jakie pochodzą z bogactwa składników wzmacniających. Od dawana uważa się, iż cynamon pomaga na nadciśnienie, i w dodatku jest doskonały na włosy oraz cerę (maseczka z cynamonu pozwoli pozbyć się pryszczy).

Cynamon – właściwości

Przyprawa uzyskiwana z kory cynamonowca (drzewa cynamonowego) stanowi centrum żelaza, manganu, wapnia, chromu oraz błonnika. Co jeszcze zawiera cynamon? Odnajdziemy w nim ogromne ilości przeciwutleniaczy, jakie ograniczają działanie wolnych rodników w organizmie. Obecne są w nim dodatkowo katechiny, izoflawony, flawony, taniny, aldehyd cynamonowy i kwasy takie jak chlorogenowy lub kawowy. Substancje te oddziałują na zdrowotne właściwości cynamonu. Co leczy cynamon? Na co pomaga?

1. cynamon a cholesterol – cynamon zmniejsza poziom tzw. złego cholesterolu, dzięki obecnemu w korze cynamonowca metylohydroksychalkonu, jaki m.in. odpowiada za wzrost wrażliwości komórek na insulinę;
2. cynamon a cukrzyca – z tego samego powodu cynamon zmniejsza poziom cukru we krwi, więc mogą po niego sięgać cukrzycy;
cynamon na odchudzanie – przyprawa wspiera mechanizm efektywnego odchudzania, ponieważ zamknięte w cynamonie olejki eteryczne ogrzewają organizm, przez co stymulują przemianę materii do cięższej pracy;
3. cynamon na przeziębienie – działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwpasożytniczo, zwłaszcza przez olejek cynamonowy zapobiegający przenoszenie się w organizmie mikroorganizmów patogennych (doskonałym połączeniem w wypadku przeziębień jest miód oraz cynamon);
– cynamon na biegunkę – podawany jest jako środek przeciwbiegunkowy i wspomagający leczenie zaburzeń układu pokarmowego.

Wykazano dodatkowo korzystnie działanie cynamonu na poprawę pamięci oraz koncentracji. Proszek uzyskiwany z cynamonowca zmniejsza symptomy napięcia przedmiesiączkowego ze względu na właściwości znieczulające, rozkurczowe i przeciwzapalne. Cynamon można stosować również w celu spowolnienia mechanizmów starzenia się skóry, i również w prewencji rozmaitego typu nowotworów lub chorób układu krążenia z uwagi na zawartość ogromnej ilości przeciwutleniaczy, jakie usuwają wolne rodniki.

Cynamon a odchudzanie

Cynamon to idealna przyprawa potrzebna w diecie osób odchudzających się. Zawiera olejki eteryczne, jakie oddziałują na to, że przejawia działanie ogrzewające. Pobudza wzrost produkcji ciepła w organizmie, przez co przyczynia się do zwiększania tempa przemiany materii. W tenże sposób dostarczane do organizmu kalorie spalane są intensywniej, co ma duże znaczenie, gdy chcemy szybko oraz efektywnie schudnąć (kaloryczność cynamonu to blisko 10 kcal w jednej łyżeczce ważącej blisko 4 g).

Poza tym cynamon wspomaga odpowiedni przebieg mechanizmów trawiennych i czyszczenie organizmu z toksyn. Oczyszczanie to mechanizm, jaki zawsze winien towarzyszyć odchudzaniu, ponieważ to właśnie występujące w jelitach trucizny są wielokrotnie przyczyną kłopotów z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała. Dlatego napoje lub potrawy z cynamonem są jak najbardziej wskazane. Miód oraz cynamon na odchudzanie mogą być stosowane równocześnie, gdy ciężko jest nam obyć się bez słodyczy.

Mówiąc o cynamonie w kontekście wpływu na odchudzanie, obowiązkowo należy zwrócić także uwagę na fakt, że odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi. Utrzymuje go bowiem na stałym poziomie oraz przeciwdziała jego wahaniom, przez co zabezpiecza przed pojawianiem się poczucia głodu między posiłkami oraz sięganiem po rozmaitego typu szkodliwe, kaloryczne przekąski.

Czy cynamon jest niebezpieczny? Kto nie powinien stosować cynamonu?

Chociaż cynamon jest niezwykle zdrową przyprawą i jego udział w normalnym jadłospisie może znamiennie polepszyć działanie organizmu, nie każdy może go spożywać. Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania cynamonu to:

– ciąża, ponieważ cynamon w ciąży może wykazywać działanie poronne i wywoływać przedwczesny poród,
– choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy, i również tendencja do krwotoków,
– zmiany atopowe na skórze, z uwagi na to, że jest silnym alergenem, jaki ponadto zwiększa tego rodzaju stany zapalne,
– nadwrażliwość na cynamon.
Poza tym w poniektórych wypadkach, kiedy olejek cynamonowy stosowany jest bezpośrednio na skórę, może dojść do jej mocnego zaczerwienienia i podrażnienia. Niezwykle ważne jest także, żeby nie przesadzać z ilością cynamonu dodawanego regularnie do potraw. Cynamon jest bowiem źródłem kumaryn, jakie oddziałują na rozrzedzenie krwi i mogą wywoływać uszkodzenie wątroby. Jednakże ich zawartość różni się w zależności od pochodzenia cynamonu. Najwięcej związków tychże jest w cynamonie chińskim, tymczasem zdecydowanie mniej w cynamonie cejlońskim, co pomaga zadecydować, jaki cynamon jest lepszy. Z uwagi na to, że cynamon jest przyprawą, i zatem dodajemy go właściwie w małych dawkach, nie ma się co obawiać jego spożywania. Odrobina dodana do potrawy lub trunku na pewno nikomu nie zaszkodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here