W jaki sposób mata do akupresury pozwala wrócić do formy

Mata do akupresury – gadżet o nieskomplikowanej budowie, który w ostatnim czasie zdaje się zyskiwać na popularności. Świetnie sprawdza się podczas wykonywania pracy siedzącej, jak również w czasie relaksu. Można z powodzeniem korzystać z niej także w czasie rehabilitacji i powrotu do formy, np. po kontuzji. Dowiedz się, w jaki sposób mata oddziałuje na Twoje ciało i jakie są korzyści z jej posiadania.

Wygląd i budowa maty do akupresury

Mata do akupresury to inaczej mata z kolcami, a właściwie niewielkimi, ostro zakończonymi wypustkami. Wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej, w której wyznawano zasadę wywierania nacisku na konkretne partie ciała, a konkretniej na znajdujące się w nich kanały energetyczne. To przez nie miała przepływać życiowa energia „qi”. Umiejętna symulacja tych obszarów pomagała w zwalczeniu lub częściowym złagodzeniu bólu, dyskomfortu czy innych problemów na tle zdrowotnym i nerwowym.

Często w zestawie z matą jest także sprzedawana poduszka z kolcami, która dodatkowo wspiera kark oraz głowę, pomagając w przybraniu prawidłowej postawy ciała.

Mata z kolcami do masażu – jak działa na organizm?

Choć nie ma konkretnych badań naukowych, to jednak opinie użytkowników nie pozostawiają złudzeń, co do dobroczynnego – łagodzącego ból, dyskomfort – działania maty do akupresury. Symulacja punktów energetycznych na ciele odbywająca się poprzez spokojne leżenie, miarowe oddychanie i relaksowanie się w rytm ulubionej muzyki:

 • pomaga usunąć napięcie w mięśniach,
 • poprawia krążenie krwi,
 • pomaga rozluźnić mięśnie,
 • działa relaksująco,
 • zwalcza bóle pleców, głowy,
 • zwalcza bezsenność,
 • przyspiesza dotlenienie organizmu,
 • pobudza organizm do produkcji serotoniny, która jest nazywana hormonem szczęścia.

Korzystanie z maty do akupresury jest tak proste i intuicyjne, że nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów. Rozkładasz ją na podłodze lub fotelu (na macie można też siedzieć np. w czasie pracy) i relaksujesz się. To proste!

Jak poprawnie korzystać z maty do akupresury?

Jeżeli korzystanie z maty do akupresury zlecił Ci trener personalny, lekarz, fizjoterapeuta – przestrzegaj jego zaleceń. Są też sytuacje, w których akupresura nie jest wskazana np. ciąża, ostra infekcja bakteryjna, nowotwór.

Standardowo przyjmuje się, że:

 • osoba początkująca powinna spędzać na macie 5-10 minut dziennie,
 • osoba średniozaawansowana może leżeć na macie przez 15-20 minut każdego dnia,
 • osoba zaawansowana z powodzeniem wytrzyma na macie nawet 40 minut.

Warto wsłuchiwać się przy tym w swój organizm. Leżenie na macie daje delikatne uczucie symulacji, punktowego ucisku, jednak nie powinno być źródłem bólu, dyskomfortu czy złego samopoczucia. Osoby o cienkiej wrażliwej skórze nie muszą kłaść się na macie bezpośrednio, lecz np. na cienkim ręczniku. Przeczytaj więcej o tym, w jaki sposób mata do akupresury pozwala wrócić do formy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here