Spodenki sportowe i do biegania – co warto wiedzieć przed zakupem

W ciągu ostatnich lat bieganie stało się jedną z najpopularniejszych aktywności wśród Polaków. Obecnie niemal w każdy weekend odbywa się kilka lub kilkanaście imprez biegowych, organizowanych na terenie całego kraju. Wraz z rozwojem pasji biegania, renesans przeżywają dostawcy odzieży sportowej. Jej sprzedaż znacząco wzrosła, pociągając za sobą wzrost jakości dostępnych produktów. Przystępując dziś do zakupu odzieży sportowej, w tym także odzieży dla biegaczy, warto wpierw dowiedzieć się – jakie są najczęściej kupowane rodzaje oraz czym powinna charakteryzować się wytrzymała i komfortowa odzież sportowa.

Szorty do biegania – specyfika i rodzaje

Szorty do podstawowy wybór wielu amatorów biegania. Te krótkie spodenki są uniwersalne i nadają się do stosowania nie tylko podczas treningów biegowych. Zazwyczaj, shorty są dość krótkie i nie wystają za kolano – ich długość wynosi niecałe 7 cali. Wnętrze shortów wyłożone jest materiałem siatkowanym, odpowiadającym za wentylację powierzchni skóry. Mechanizmem utrzymującym shorty w pasie jest prosta gumka lub wiązany sznurek. Użytkownicy shortów zwracają uwagę na uczucie lekkości, towarzyszące treningom wykonywanym właśnie w tym ubiorze.

Często stosowaną „odmianą” shortów biegacza są shorty z wszytymi legginsami/getrami. Ich zastosowanie wpływa korzystnie na odczucia powstające w czasie treningu. Mowa przede wszystkim o komforcie w czasie wykonywania ruchów nogami oraz o powstające wówczas, potencjalne otarcia na skórze. Obecność legginsów chroni powierzchnię skóry, minimalizując ilość doznawanych urazów.

Szczególną popularnością cieszą się ostatnio szorty bezszwowe, dedykowane przede wszystkim dla kobiet. Nieobecność szwów pozytywnie wpływa na komfort ich noszenia, dlatego korzystają z nich nie tylko fanki biegania, ale także jogi, pilatesu, siłowni i wielu innych.

Legginsy do biegania – nie tylko dla kobiet

Legginsy, zwane również getrami, to coraz chętniej stosowany typ odzieży sportowej. Stanowią korzystną alternatywę dla tradycyjnych spodenek – podobnie jak one, przeznaczone są do stosowania zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Większość dostępnych modeli legginsów jest dość krótka – przed kolano. Znajdziemy również wersje sięgające aż po łydki lub nawet okrywające nogi na całej ich długości.

Budowa legginsów jest nieco odmienna niż w przypadku shortów. Mowa między innymi o obecności dodatkowych kieszeni lub skrytek, pozwalających na przechowywanie różnych obiektów w czasie treningu. Do takich należy smartfon – dla wielu z nas nieodłączny element każdego treningu. Urządzenia tego używamy ze względu na najróżniejsze, atrakcyjne aplikacje, pozwalające na śledzenie postępów w treningu.

Legginsy, dzięki ich przyleganiu do ciała, posiadają bardzo bezpieczne kieszenie. Po umieszczeniu w nich wybranego przedmiotu, przez cały czas treningu będziemy odczuwać jego obecność. Tym samym, obiekty takie nie będą podskakiwały, zaburzając rytm naszych ruchów lub rozpraszając nas (w legginsy tego typu zaopatrzysz się na Boco Wear).

Ponadto, legginsy redukują ilość obtarć powstających na powierzchni skóry, szczególnie tych w obrębie pachwin. Ich minusem jest jednak nieco mniejszy poziom wentylacji, szczególnie w zestawieniu z shortami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here