Preparaty pomocne przy odchudzaniu.

Poszukiwanie łatwych i skutecznych sposobów zrzucenia nadmiaru tkanki tłuszczowej jest przedmiotem zarówno poważnych badań naukowych jak i tych podejmowanych przez osoby chcące na odchudzaniu innych zrobić dobry interes. Diety cud, zestawy ćwiczeń na przyrządach, które nie męczą a dają świetne rezultaty, tabletki, które nie zmuszają do żadnych ograniczeń w jedzeniu i nie wywołują skutków ubocznych to tylko niektóre z ofert dostępnych w mediach. Od kilku dni różne stacje telewizyjne pokazują sympatyczną panią w niebieskiej bluzeczce, która ładnym, medialnym głosem ogłasza całemu światu wielką nowinę jaką jest pozbycie się 60 kilogramów nadwagi w ciągu sześciu miesięcy. Pani z reklamy jest tak szczęśliwa, że swoją tajemnicą chętnie podzieli się z każdym, kto do niej zadzwoni pod podany na ekranie numer. Ciekawe jak to działa? Może połączenie z tą panią kosztuje tyle, że człowiekowi na jedzenie forsy nie zostanie i w ten sposób schudnie? Trzeba zadzwonić i się dowiedzieć, ale pewnie jest to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy, kolejny sposób na łatwą i przyjemną działalność gospodarczą.
Tymczasem cudownych środków na odchudzenie nie było i nie ma. Czy będą? Nie wiadomo, ale nic nie wskazuje na to, żeby biologia ludzkiego organizmu na tyle się zmieniła, żeby jedna tabletka mogła zniwelować skutki objadania się ponad miarę. Póki co pozostają nam do wyboru różne kuracje odchudzające oparte na dietach, ćwiczeniach i wsparte motywacją oraz farmakologią.
Preparaty wspomagające odchudzanie dostępne w aptekach czy sklepach drogeryjnych można zasadniczo podzielić na dwie grupy. Jedna to lekarstwa, które w jakiś sposób stymulują pracę układu trawienia albo przebieg metabolizmu na poziomie komórkowym. Leki przepisuje lekarz i dostępne są one wyłącznie na receptę. Kupowanie specyfików za pośrednictwem internetowych platform handlowych obarczone jest znacznym ryzykiem zakupu specyfiku, który nie posiada certyfikatów dopuszczających do użytkowania, nie ma zgody na obrót handlowy, a przed wszystkim może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Przypadki śmierci po zażyciu środków na odchudzanie są coraz częstsze mimo powszechnego dostępu do wiedzy na temat sposobów bezpiecznego odchudzania się.
Drugą grupą są preparaty wspomagające odchudzanie będące tak zwanymi suplementami diety. Najczęściej są to złożone preparaty witaminowe, minerałowe, błonnik, zioła w różnej postaci. Każda dieta, nawet najlepiej skomponowana, może powodować deficyty. Uzupełnianie ich suplementami jest proste i bardzo skuteczne. Nie wolno jednak przekraczać podawanych w ulotkach dziennych norm. Nie wszystkie minerały czy witaminy, których dostarczymy w nadmiarze są przez organizm wydalone. Kumulacja niektórych składników suplementów może być groźna dla zdrowia. Wątroba, która jest ogromną oczyszczalnią chemiczną kumuluje toksyny, co może doprowadzić do jej uszkodzenia a nawet całkowitego zniszczenia, czyli marskości wątroby.
W miarę bezpiecznym i bardzo pomocnym preparatem jest błonnik pokarmowy. W warunkach naturalnych najwięcej błonnika jest w warzywach, owocach, ziarnach zbóż, nasionach, orzechach. Każda dieta ogranicza ilość jedzenia, również produktów bogatych w błonnik. Wówczas pojawiają się poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu wydalniczego. W jelitach zalegają niestrawione resztki pokarmu i wydzielają toksyny, które przedostają się do innych organów. Wydalenie zalegającej w jelitach treści utrudnione jest z powodu zbyt małej ilości błonnika. Należy więc dostarczyć go dodatkowo. Suplementy z błonnikiem są najczęściej w postaci proszku, który można dosypać do jedzenia, wymieszać z wodą albo połknąć na sucho a potem popić dużą ilością wody. W żołądku błonnik napęcznieje przez co zmniejszy uczucie głodu i łaknienie, a potem przesunie się do jelit i jak dobra szczoteczka wysprząta je dokładnie.
Do wspomagaczy diety odchudzającej warto zaliczyć również zioła, przyprawy, herbatę. Zioła stosowane w kuchni nie tylko poprawiają smak potraw, ale wspierają kład trawienny. Podobnie jest w przypadku niektórych przypraw – kurkuma, chili, papryka słodka, curry, imbir to tylko niektóre przykład przypraw, które przyspieszają metabolizm.
Skarbem dla osób odchudzających się jest herbata. Podczas kuracji należy pić bardzo dużo płynów – 2 a nawet 2,5 litra dziennie. Picie samej wody może zmęczyć i zniechęcić, warto więc sięgnąć po herbatki. Najlepsze są herbaty ziołowe. Mogą być to zarówno te, które wspomagają trawienie czy wydalanie, ale również wszystkie inne poprawiające zdrowie czy wygląd. Warto zaparzać herbaty zawierające pokrzywę i skrzyp – skóra, paznokcie i włosy, które kuracje znacznie osłabiają, nie tylko nie stracą na wyglądzie, ale zyskają nowe siły i ładny wygląd. Jeśli ktoś nie lubi smaku herbat ziołowych może pić herbatę zieloną lub czerwoną. Te dwa rodzaje herbaty mają szczególnie pozytywne działania na pracę układu nerwowego, trawiennego, wydalniczego. Działają wzmacniająco, kojąco, stymulują szereg procesów życiowych. Jeśli smak herbaty czerwonej czy zielonej dla kogoś jest nie do przyjęcia, to można go poprawić dodatkiem imbiru, cytryny, skórki z pomarańczy, kawałków suszonych jabłek lub suszonymi żurawinami. Można również zadowolić się czarną herbatą – jej działanie nie jest tak samo pozytywne jak ziołowych czy zielonej i czerwonej, ale czarna herbata pozytywnie przyczynia się do regulowania gospodarki płynami.
Wiele osób zastanawia się czy podczas kuracji po dużym wysiłku fizycznym stosować preparaty izotoniczne. Tu zdania specjalistów są podzielone, gdyż nie są to preparaty naturalne, a skutki ich działania nie zostały jeszcze do końca przebadane. Biorąc pod uwagę jak wielkim obciążeniem dla organizmu jest dieta redukcyjna zostawmy lepiej tego typu preparaty na czas powrotu do diety zawierającej wszystkie składniki pokarmowe.
Niezależnie od wybranej drogi, która ma doprowadzić do celu, jakim jest szczupła sylwetka i zdrowy organizm, zawsze trzeba mieć osoby wspierające i współpracujące z nami. Lekarz rodzinny, dietetyk, psycholog, trener aktywności ruchowej, bliska osoba z rodziny czy przyjaciel, grupa wsparcia w ośrodku terapeutycznym lub na forum internetowym, to ludzi którym warto zaufać i korzystać z ich doświadczenia oraz pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here