Owoce a odchudzanie

Utrzymanie prawidłowej wagi jest problemem dotykającym coraz większą ilość mieszkańców naszego globu. Podczas gdy jest na świecie wciąż wiele miejsc, gdzie ludzie umierają z głodu lub z powodu chorób wywołanych niedożywieniem, w wielu innych miejscach ich mieszkańcu umierają z przejedzenia. A dokładnie umierają z powodu chorób wywołanych otyłością. W Polsce nadwaga i otyłość to problem aż 64% dorosłych mężczyzn oraz 49% kobiet. Zajmujemy niechlubne piąte miejsce w europejskiej czołówce państw o najwyższych współczynnikach ludzi dotkniętych otyłością.
Co sprzyja nadwadze i otyłości. Poza nielicznymi przypadkami chorób genetycznych czy wywołanych nieprawidłową gospodarką hormonami, większość przypadków nadwagi i otyłości to skutki nieprawidłowego sposobu odżywiania i niewłaściwego tryby życia. Nieprawidłowe odżywianie, to przede wszystkim jedzenie nadmiernej ilości pożywienia, dostarczanie organizmowi energii znacznie przekraczającej zapotrzebowanie. Tryb życia charakterystyczny dla współczesnego Polaka, to wygodne środki transportu, brak aktywności fizycznej, spędzanie czasu wolnego przed telewizorem czy konsolą do gier. Dodatni bilans energetyczny procesów metabolicznych tak żyjących ludzi zawsze kończy się w ten sam sposób – nadwagą a potem otyłością. O ile nadwaga jest problemem estetycznym oraz nieco utrudnia życie człowiekowi i czasem pogarsza jego kondycję zdrowotną, o tyle otyłość to zagrożenie poważnymi chorobami, które mogą być przyczyną zgonu. Ludzie otyli cierpią z powodu upośledzenia narządów ruchu, mają cukrzycę stopnia drugiego, problemy z układem oddechowym, słabe serce i niewydolny układ krążenia, a często bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Otłuszczone organy wewnętrzne są słabo dotlenione i mają problem z prawidłowym funkcjonowaniem. Otyli coraz częściej chorują i korzystają ze zwolnień lekarskich. Czasem otyłość i liczne choroby przewlekłe są przyczyną całkowitej niezdolności do wykonywania pracy, co zmusza wiele osób do skorzystania z renty chorobowej. Choroby znacznie pogarszają sytuację materialną i rzutują na inne sfery życia, na przykład rodzinnego.
Osoby z nadwagą często podejmują wysiłek, którego celem jest powrót do właściwej wagi. Różne kuracje odchudzające dają lepsze lub gorsze efekty, ale cudownego środka na nadwagę nie ma. Każda decyzja o zrzuceniu nadmiernych kilogramów jest dobrą decyzją i wartą wsparcia otoczenia, ale przede wszystkim to decyzja której realizacja wymagać będzie wysiłku, samozaparcia i trudu odchudzającego się.
Wśród licznych sposobów na odchudzanie najpopularniejsze są diety. Jakie są związki pomiędzy różnymi rodzajami pokarmów, a tempem chudnięcia? Jakie efekty uzyskuje się podczas stosowania różnych diet? Co można powiedzieć o zależności owoce a odchudzanie czy mięso a odchudzanie? Stosowanie diety owocowej czy białkowej ma swoich przeciwników i zwolenników. Wszystko jest sprawą indywidualną.
Każdy, kto podejmuje walkę ze zbędnymi kilogramami musi mieć minimum wiedzy na temat mechanizmów biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka oraz potrzeb w zakresie składników pokarmowych, które sprzyjają prawidłowemu metabolizmowi oraz utrzymują organizm w dobrej kondycji podczas diety oraz po jej zakończeniu.

Każdy odchudzający się powinien zapisać sobie w widocznym miejscu proste, podstawowe równanie: jedzenie = spalanie. Ta zależność w najprostszy sposób pokazuje główną zasadę, której przestrzeganie ustrzeże przed nadwagą. Jeśli będziemy zużywać tyle energii ile dostarczymy w pożywieniu, to tłuszcz się nie odłoży. W przypadku bilansu dodatniego, niezużytą energię organizm skumuluje w tkance tłuszczowej. Bilans ujemny spowoduje zabieranie z tkanki zapasów, niezbędnych do procesów życiowych. Odchudzanie jest więc trwaniem w stanie ciągłego niedoboru energetycznego. Oznacza to, że chcąc stracić na wadze musimy zawsze zużyć więcej kalorii niż ich zjedliśmy. Wynik bilansu energetycznego reguluje się dwoma sposobami: pierwszy to zmniejszanie porcji żywieniowych, ich składu czyli zawartości kalorii w jedzeniu, a drugi to zwiększenie aktywności fizycznej. Każda aktywność fizyczna – nawet spacer, spokojny taniec, lekka gimnastyka, sprzątanie wymaga odpowiedniej porcji energii. Jeśli zwiększymy czas aktywności albo jej intensywność, to spalimy kalorii więcej. Spacer zamienić warto w trucht, a potem w bieg. Tańczenie walca w salsę, a lekką gimnastykę zastąpmy ćwiczeniami na siłowni.
Zarówno dietę jak i wysiłek fizyczny trzeba odpowiednio dozować i dobierać do indywidualnych możliwości i potrzeb organizmu. W tym celu każde odchudzanie, szczególnie gdy chodzi o znaczną ilość kilogramów do redukcji, powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Dobrze jest zrobić badania krwi i moczu na początku kuracji, a potem powtarzać je co dwa miesiące. Jest to niezbędne to sprawdzenia, czy dieta nie wywołuje zaburzeń czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu organów. Porównywanie wyników jest również często czynnikiem motywującym do dalszego odchudzania, gdyż z zasady wyniki znacznie się poprawiają, co daje wielkie powody do dumy i zadowolenia.
Jeśli osoby decydujące się na kurację odchudzającą mają problemy z doborem odpowiedniej dla siebie diety oraz zestawu ćwiczeń, to powinny skorzystać z usług specjalistów od prawidłowego żywienia, czyli dietetyków. Współczesne gabinety dietetyczne to poradnie zdrowia oferujące świadczenie kompleksowych usług w tym zakresie. Doświadczony dietetyk dobierze i zbilansuje składniki naszej diety tak, że odchudzaniem na pewno nie zrobimy żadnej krzywdy swojemu organizmowi. W gabinetach dietetyków można często skorzystać z pomocy terapeutów, którzy poprzez trening personalny będą nas motywować do podejmowania kolejnych wyzwań i trwania w swoich postanowieniach.
Ruch i aktywność fizyczna mają znaczenie nie tylko dla bilansowania energetycznego kuracji, ale dla naszego zdrowia i wyglądu. Podczas kuracji znacznym zmianom podlega skóra – wzmacniające ćwiczenia fizyczne pomagają lepiej ją dotlenić i ujędrnić, zapobiegając nieestetycznym zmarszczkom czy obwisłościom.
Po uzyskaniu zamierzonej wagi warto dalej korzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą wrócić do normalnego żywienia opartego na białku, warzywach i owocach, z nowymi zasadami i nawykami, które już nigdy nie zrujnują nam zdrowia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBananowy song
Następny artykułO życiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here