Dobra dieta na odchudzanie.

Schudnąć – marzenie większości mieszkańców zamożnych, wysokorozwiniętych państw współczesnego świata. Poszukiwanie cudownego środka na odchudzanie, to cel licznych badaczy, ale i szarlatanów, którzy na wzór alchemików średniowiecznych poszukujących kamienia filozoficznego, szukają naiwnych co kupią ich patent. Reklamy zachęcają do stosowania nowych diet, zakupu nowych urządzeń do ćwiczeń fizycznych, tabletek redukujących wagę. Przy tym wszystkim cechą charakterystyczną stało się takie myślenie: obżeraj się do woli, a my damy ci cudowną metodę schudnięcia bez wysiłku. Jeszcze takiej metody nikt nie znalazł. Jeśli się komuś uda, to stanie się on bohaterem naszych czasów, a na pewno najbogatszym człowiekiem na Ziemi.
Metod odchudzania jest wiele. Większość lekarzy uważa, że najlepszą jest profilaktyka, czyli niedopuszczenie do powstania nadwagi. Znamienne jest to, że wielu lekarzy, którzy tak uważają, też ma nadwagę. Czyli dobre rady swoją drogą, a życie toczy się dalej. Jednak rzeczywiście profilaktyka jest najtańszą i najskuteczniejszą metodą zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Spożywanie ograniczonej ilości jedzenia przy jednoczesnej znacznej aktywności ruchowej, to najlepszy sposób na doskonałą sylwetkę. Jeśli jednak nie udało się utrzymać wagi na właściwym poziomie, pozostaje tylko dieta.
Dobra dieta na odchudzanie powinna być dobrana i prowadzona w taki sposób, aby nie wywołać spustoszenia w organizmie.
Są wśród stosujących diety zwolennicy kilkudniowych głodówek. Wielu lekarzy uważa, że dla ludzi zdrowych jest to bardzo dobry sposób na oczyszczenie i odtrucie organizmu. Podczas głodówki należy spożywać soki warzywne oraz dużo wody, a także zażywać suplementy zawierające minerały i witaminy. Niezbędny do oczyszczenia jelit będzie błonnik, którego prowadzący głodówkę powinni dostarczyć jelitom wyjątkowo dużo, aby uniknąć groźnych, bolesnych zaparć.
Głodówka jest dobrą metodą, ale dla ludzi zdrowych, z małą nadwagą i takich, którzy po jej zakończeniu nie wrócą natychmiast do starych nawyków. Rzucenie się na zawartość lodówki po dłuższym czasie ograniczenia, to najlepsza droga do wywołania problemów trawiennych a nawet poważnej choroby. Serce układ krążenia też nie lubią takich gwałtownych zmian w sposobie odżywiania się. Restrykcyjne diety przeplatane okresami obżarstwa mogą doprowadzić do szybkiej śmierci spowodowanej chorobą układu sercowo – krążeniowego.

Inni odchudzający się uważają, że dobra dieta na odchudzanie musi zawierać minimum składników pokarmowych, ale tylko z jednej lub dwóch grup. Takie jednostronne diety zawierają tylko warzywa albo owoce, białko zwierzęce, tłuszcze. Dostarczanie pokarmów wyłącznie z jednej grupy składników powoduje rzeczywiście spadek wagi, ale na dłuższą metę może zaszkodzić zdrowiu. Niezbędne jest dostarczanie suplementów, ale one również nie zastąpią braków niektórych składników, co doprowadzić może do poważnych problemów zdrowotnych. Diety warzywne czy białkowe warto więc ograniczać do kilku, kilkunastu dni. Po ich zakończeniu powoli wprowadzać do diety inne pokarmy, aby dobrze zbilansować zawartość składników pokarmowych, minerałów, mikroelementów, witamin.

Skutecznymi, ale wymagającymi dietami są te, które ograniczają ilość spożywanego pokarmu przy jednoczesnym zachowaniu składu posiłków. Taka dieta nie wymaga specjalnych przepisów, a jedynie zmniejszenia porcji lub zastąpienia niektórych składników innymi, mniej kalorycznymi. Zamiana masła na margarynę, smalcu na olej roślinny, śmietany na jogurt, białego pieczywa na pełnoziarniste, to tylko niektóre przykłady zamiany produktów. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia ilości dostarczanej w pożywieniu energii. Jeśli osoba na diecie zje codziennie o 300 kilokalorii mniej, to miesięcznie zmniejszy swoją wagę o 1,2 kilograma. Po roku będzie to prawie 15 kilogramów. Dużo, a metoda nie wycieńcza, nie męczy, nie zniechęca. Odchudzający się w ten sposób muszą mieć świadomość, że ich dieta potrwa bardzo długo, ale utrzymanie osiągniętych efektów będzie znacznie łatwiejsze, niż w wypadku diet bardzo restrykcyjnych.

Dobra dieta a odchudzanie sama w sobie nigdy nie przyniesie efektów oczekiwanych i zadowalających, jeśli nie zostanie uzupełniona aktywnością fizyczną. Odchudzaniu musi towarzyszyć troska o stan mięśni, skóry, stawów. Ćwiczenia fizyczne pomogą nie tylko redukować ilość tkanki tłuszczowej, ale wzmocnią mięśnie i spowodują przyrost ich masy, przyczynią się do poprawy funkcjonowania ścięgien i stawów. Skóra podczas diety traci na swojej jędrności, a dzięki gimnastyce nie dopuścimy do całkowitego zwiotczenia. Nie bez znaczenia jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Spacery, biegi, wspinaczka, jazda na rowerze, to bardzo dobre metody na dotlenienie osłabionego dietą organizmu i przyspieszenie metabolizmu.
Wśród metod odchudzania, które są coraz bardziej doceniane i stosowane jest leczenie farmakologiczne. Stosowanie leków na odchudzanie warto skonsultować z lekarzem, a tabletki kupować tylko w sprawdzonych miejscach, najlepiej w aptece. Stosowanie tabletek nie jest jednak jedyną drogą do zyskania właściwej wagi – trudno wyobrazić sobie istnienie cudownego leku, który pozwala na jedzenie dowolnej ilości pokarmów. Takiej tabletki nie ma i raczej nigdy nie będzie. Jest to nie tylko groźne, ale sprzeczne z zasadami nauki i zdrowego rozsądku. Jednak dobre tabletki wyprodukowane ze składników naturalnych przyspieszających procesy metaboliczne są godne polecenia. Warto również sięgnąć po tabletki ułatwiające oczyszczanie organizmu – środki na przeczyszczenie czy suplementy z dużą zawartością błonnika odciążą i wspomogą układ wydalniczy.

Każda dieta odchudzająca wymaga spożywania dużej ilości płynów. Najlepiej jeśli jest to woda niegazowana zawierająca minerały lub herbaty ziołowe. Kawa, alkohol, napoje gazowane nie są sprzymierzeńcami zdrowego odchudzania się. Dostarczanie wody to nie tylko uzupełnianie płynu w tkankach, ale przede wszystkim sposób na bezpieczne usuwaniu z organizmu ubocznych produktów odkładających się w komórkach – brak wody może spowodować ich nadmierną kumulację i tym samym wywołać zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here