Zupa kapuściana jako dieta odchudzająca

Poszukiwanie skutecznego sposobu na zmniejszenie wagi, to problem coraz większej liczby mieszkańców naszego kraju oraz innych wysoko rozwiniętych państw Europy i świata. Wyniki badań prowadzonych przez lekarzy, naukowców i statystyków są jednoznaczne i alarmujące – Polacy zajmują piąte miejsce wśród najbardziej otyłych narodów europejskich. W naszym kraju z nadwagą i otyłością zmaga się średnio 25,2% ludności, a w Europie ta średnia to 22,3%. Różnica jest duża, a przy tym ilość polskich grubasów co rok zwiększa się o około dwa punkty procentowe. W pierwszej piątce najbardziej otyłych nacji jesteśmy razem z Czechami, Słowakami, Niemcami i Białorusinami. Prawie 64% mężczyzn i 49% dorosłych kobiet ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Nadwaga i otyłość są problemem każdej osoby, która cierpi z tego powodu, ale to również problem społeczny. Otyli znacznie częściej i szybciej zapadają na choroby. Większość z tych chorób ma charakter przewlekły i postępujący. Chorzy wymagają stałej opieki lekarskiej, co pociąga za sobą znaczne wydatki z kasy służby zdrowia. Otyli częściej korzystają ze zwolnień lekarskich, co rzutuje na ich aktywność zawodową i również częściej niż szczupli przechodzą na renty chorobowe.
Chcąc dać sobie szansą na zdrowe i długie życie wiele osób podejmuje próby zrzucenia nadmiaru kilogramów. Wiele tych metod opartych na dietach opracowanych przez specjalistów, na specjalnych ćwiczeniach fizycznych, metodach farmakologicznych lub innych sposobach, to metody skuteczne, których zastosowanie daje spodziewane rezultaty. Jednak najczęściej rezultaty odchudzania są zaprzepaszczane poprzez powrót do dawnego stylu życia i odżywiania się. Stare kilogramy wracają z nawiązką, a cierpiący na nadwagę szukają kolejnego cudownego sposobu na schudnięcie.

Każda decyzja o rozpoczęciu odchudzania powinna być poprzedzona wizytą u lekarza. Taką drogę powinny wybrać szczególnie ludzie starsi lub osoby cierpiące na różne choroby. Zadaniem lekarza będzie ocena ogólnego stanu zdrowia i sprawdzenie, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania kuracji odchudzającej. Można również skorzystać z porad specjalistów od żywienia – dietetyków. Dobór diety i rodzaju aktywności fizycznej dokonany przez nich poprzedzony jest zazwyczaj szczegółowym wywiadem oraz badaniami, w tym testami na alergie pokarmowe. Może okazać się, że to właśnie nietolerancja jednego ze składników pokarmowych wywołuje problem metaboliczne i nie pozwala utrzymać prawidłowej wagi.
Pozbywanie się znacznej otyłości czy nadwagi wymaga długiego czasu, cierpliwości, wielu wyrzeczeń i wysiłku. Ale wszystko to jest warte efektu ostatecznego, jakim jest zdrowie.

Każdy, kto chce szybko zrzucić tylko kilka kilogramów, bo chce dobrze wyglądać na balu karnawałowym czy weselu, może skorzystać z łatwej, bardzo taniej niemęczącej diety opartej na zupie z kapusty. Zupa kapuściana na odchudzanie jest prosta do przyrządzenia, a przy tym bardzo pożywna i smaczna.
Najpierw trzeba kupić warzywa: 1 dużą głowę kapusty, 4-6 marchwi, 1 seler korzenny, 1 seler naciowy, 2 pietruszki, 1 puszkę lub 3-4 świeże pomidory, 2-3 duże cebule. Do tego potrzebny będzie zestaw przypraw korzennych i ziołowych, np. pieprz, chili, papryka słodka, kumin, kurkuma, curry, tymianek, rozmaryn, koperek, natka pietruszki.
Umyte i rozdrobnione warzywa trzeba razem z przyprawami ugotować w wielki garnku. Na koniec dodać pomidory i doprawić do smaku. Nie wolno używać soli, ani żadnych mieszanek zawierających sól.
Można oczywiście gotować codziennie mniejszą ilość zupy, ale najlepiej ugotować kilkanaście porcji i jeść zupę odgrzewaną. Warzywa nie powinny się rozgotować – al dente przyjemnie chrupią i smakują znacznie bardziej, niż rozmamłane.

Jak działa taka zupa kapuściana na odchudzanie? Zupa jest niskokaloryczna – można ją jeść praktycznie bez ograniczeń. Zawiera bardzo dużo witamin, minerałów, błonnika. Najcenniejszym warzywem jest kapusta. Dostępna w naszym kraju przez cały rok, bardzo tania i smaczna jest królową polskiej kuchni narodowej. Nie bez powodu – kapusta to niezwykłe bogactwo minerałów i witamin, w tym najcenniejszych A D E K oraz z grupy B. Zjedzenie 150 gramów świeżej kapusty pokrywa całodzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę K, jedną z najrzadziej spotykanych w produktach witamin, a przy tym jedną z najważniejszych dla ludzkiego zdrowia i życia. Zupa z kapusty dostarcza również ogromnej ilości błonnika. Podczas diet redukcyjnych deficyt błonnika jest zazwyczaj poważną przyczyną uciążliwych zaparć i problemów trawiennych. Kapusta ma błonnika tak dużo, że przy zupie kapuścianej nie ma żadnego problemu z wydaleniem odpadów przemiany materii.

Jak stosować dietę kapuścianą?
Dieta oparta na zupie nie powinna trwać dłużej niż sześć – siedem dni. W tym czasie można zrzucić około 2-3 kilogramów, a więc wystarczająco, żeby wbić się w super kreację na bal. W pierwszych dwóch dniach należy jeść wyłącznie zupę. Powinno to być pięć posiłków, między którymi należy wypić dużo wody, herbaty czarnej, zielonej lub ziołowej. Można pić niesłodzoną kawę, ale w ograniczonej ilości. Nigdy nie należy spożywać alkoholu. Woda pita między posiłkami jest niezbędna – brak soli w diecie powoduje znaczny ubytek wody w tkankach, należy więc ten deficyt solidnie uzupełniać, aby nie dopuścić do odwodnienia.
W trzecim dniu dwa posiłki zmieniamy. Do obiadu lub kolacji można dodać kawałek chudego mięsa przygotowanego na parze lub upieczonego w folii z dodatkiem ziół (bez soli). Na podwieczorek zamiast zupy można zjeść jeden owoc. W czwartym dniu drugie śniadanie może być w postaci jogurtu naturalnego z dodatkiem owoców. Pozostałe posiłki jak w dniu trzecim. Podobnie należy komponować posiłki piątego i szóstego dnia – mięso może być na obiad lub kolację. Można zamiast mięsa zjeść kawałek ryby.
Powrót do pełnej diety powinien być niegwałtowny, stopniowy. Do menu najpierw wprowadzić więcej nabiału i nieco węglowodanów w postaci ciemnego pieczywa, kaszy, makarony razowego. Najlepiej jeśli nie powrócimy już do nadmiernego objadania się rzeczami tłustymi i słodkimi. Jeśli jednak będziemy chcieli znów powtórzyć dietę z zupą kapuścianą w roli głównej, to musi upłynąć kilka miesięcy. Częste stosowanie restrykcyjnych diet znacznie osłabia i może doprowadzić do poważnych chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here