Kreatyna wspomaga ćwiczenia siłowe
fot. Pixabay.com

Stosują ją głównie osoby, które trenują siłowo. Jednak coraz częściej po kreatynę sięgają również ci, którzy uprawiają sporty wytrzymałościowe. Jest ona najlepiej przetestowanym spośród wszystkich suplementów i dziś jej olbrzymia skuteczność jest potwierdzona wieloma badaniami i danymi. Jak więc kreatyna działa na nasz organizm?

Przeczyta też: http://www.and1.pl/kreatyna-jak-dziala/

Czym właściwie jest kreatyna i na czym polega jej działanie?

Kreatyna jest rodzajem białka, który występuje w naszym organizmie i powstaje w wątrobie. Zawierają ją również mięsne produkty, ponieważ u zwierząt jest produkowana w mięśniach i ścięgnach. Bierze udział w syntezie protein oraz wspomaga rozpad węglowodanów w mięśniach, dzięki czemu uwolnioną wówczas energię możemy wykorzystywać przez dłuższy czas, szczególnie w trakcie wysiłku fizycznego.

Dziś kreatynę możemy również suplementować. Występuje w wielu różnych postaciach. Najlepsze działanie ma jednak jej monohydrat, w postaci białego proszku bez żadnego smaku. To właśnie monohydrat daje najlepsze efekty, jeśli chodzi o wsparcie naszego organizmu podczas treningu.

W komórkach mięśniowych wraz z fosforem kreatyna tworzy tak zwaną fosfokreatynę. To ona jest wykorzystywana przy bardzo intensywnych i krótkich ćwiczeniach. Ponadto kreatyna stymuluje produkcję białek oraz wpływa na rozrost mięśni, dlatego właśnie jest królową suplementów wśród tych, którzy ćwiczą na siłowni. Poza tym opóźnia też uczucie zmęczenia w trakcie treningu. Może być więc z powodzeniem stosowana również u osób, które ćwiczą sporty wytrzymałościowe.

Kiedy sięgnąć po kreatynę?

Jeśli naszą pasją jest sport o dużej intensywności, a ruchy, które wykonujemy są powtarzalne warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji kreatyny. Taki tryb trenowania mamy głównie w sportach siłowych, ale prawda jest taka, że coraz więcej badań potwierdza skuteczność działania kreatyny także w sportach takich jak piłka nożna, tenis, kolarstwo, bieganie. Warto wiedzieć, że podczas suplementowania zwalnia proces naturalnej produkcji kreatyny. Jednak po odstawieniu monohydratu czy też innej postaci tego suplementu, produkcja wraca szybko do normy.

Skutki uboczne działania kreatyny w postaci suplementów nie zostały do tej pory naukowo udowodnione. Jednak przyjmowanie jej z rozwagą, a nawet konsultacja ze specjalistą, który określi, czy jej w ogóle potrzebujemy, wskazane są dla każdego, kto do uprawianego przez siebie sportu podchodzi poważnie i rozsądnie.

Zobacz też: http://trenujmadrze.pl/zele-energetyczne-czym-sa-ktore-warto-stosowac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here