buty rowerowe

Sport, jakim jest kolarstwo to aktywność, którą mogą uprawiać zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Obie te grupy powinny posiadać podstawowe umiejętności jazdy na rowerze, jak również skompletować odpowiedni sprzęt. Bardzo ważnym elementem kolarstwa jest strój. Główną jego częścią są buty, które znacznie ułatwiają pokonywanie dalekich tras, jak również zapewniają bezpieczeństwo oraz lepsze rezultaty. Buty na rower posiadają charakterystyczną konstrukcję. Jak ona wygląda? Czym się cechuje? Jakie buty rowerowe kupić? Czym się kierować podczas wyboru?

Obuwie sportowca, który porusza się jednośladem powinno być dopasowane przede wszystkim do rodzaju uprawianego sportu. Zupełnie inne buty posiadać będzie jeździec szosowy a jeszcze inne kolarz górki czy triatlonowy. Jednakże wszystkie te przedmioty posiadają jedną charakterystyczną cechę, którą jest specjalna podeszwa. Niecodzienna budowa spodu obuwia daje możliwość lepszej przyczepności do pedałów, jak również łatwiejszego obracania nimi. Ponadto znacznie zwiększają pewność jazdy oraz kontrolowania ruchu. Wspomagają jazdę pod górkę czy szybki sprinterski wyścig. Dzięki ich wyjątkowej konstrukcji siła wkładana w napęd jest jeszcze bardziej przenoszona z nóg na rower. Główną przyczyną tego rodzaju działań są charakterystyczne podeszwy buta rowerowego. Jak są one utworzone? Dlaczego taka a nie inna budowa jest najkorzystniejsza?

Podeszwa obuwia sportowego przeznaczonego na rower po pierwsze jest dużo bardziej sztywna niż standardowy spód produktów wykorzystywanych na co dzień. Ta jednak również posiada różnorodne materiały wykonania oraz wygląd. Jest to spowodowane różnymi typami jazdy oraz zaawansowaniem samego sportowca. Jednym z najbardziej popularnych artykułów są buty MTB, czyli sprzęt do jazdy rekreacyjno-sportowej. Dla osób bardziej zaawansowanych zaleca się obuwie z podeszwą zatrzaskową.

Jakie buty rowerowe kupić?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przed wyborem sportowych akcesoriów warto odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Zakup uzależniony będzie od wielu czynników, którymi są: rodzaj wykonywanej aktywności, powierzchni po której najczęściej porusza się kolarz, częstotliwość treningów czy same upodobniania sportowca.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jednym z najważniejszych parametrów jest typ obuwia. Można tu wyróżnić buty na rower szosowy, triatlonowy, górski, enduro, buty rowerowe do spiningu czy obuwie turystyczne inaczej nazywane trekingowym.

Dwa ostatnie typy nie różnią się niemalże niczym od zwykłych butów sportowych. Przykłady pierwszych akcesoriów można podzielić na dwie grupy. Jedną z nich są produkty do pedałów platformowych, drugą buty z zapięciem. Podeszwy buta rowerowego z możliwością zapięcia posiada specjalne zaczepy, uniemożliwiające zsunięcie się nogi podczas kręcenia. Pozostałe parametry, na które warto zwrócić uwagę to: materiał wykonana podeszwy i reszty obuwia, zapięcia, system odprowadzania powietrza, wysokość cholewki, przyleganie do stopy, producent, opinie innych użytkowników i wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here