antybiotyki w ciąży

Kobiety w ciąży często obawiają się przyjmowania antybiotyków w ciąży. Czy istnieją antybiotyki dozwolone w ciąży i jakie środki ostrożności zachować w trakcie ich przyjmowania? Antybiotyki w ciąży można przyjmować bezpiecznie i skutecznie, kluczem jest jednak właściwe ich dobranie oraz przestrzeganie wszystkich zaleceń.

Ciąża a antybiotyki

Kobieta w ciąży powinna o siebie dbać w sposób wyjątkowy – podobnie jak i osoby w jej najbliższym otoczeniu. W końcu już niedługo na świecie pojawi się długo wyczekiwany, nowy członek rodziny. Jednak nawet pomimo największych starań czasem zachodzi konieczność przyjmowania przez kobietę w ciąży antybiotyków.

Bez wątpienia rodzi to wiele pytań i wątpliwości. Wiąże się to głównie ze specyfiką działania antybiotyków, które przecież właściwie z definicji są środkami o silnym działaniu. Pewne jest zatem, że o ich przyjmowaniu powinien zadecydować lekarz.

Antybiotykoterapia w niektórych przypadkach może wiązać się z wystąpieniem pewnych nieprzyjemności jelitowych np. biegunki. Z tego powodu przyjmując antybiotyki, a szczególnie podczas kuracji w czasie ciąży, należy przywiązać szczególną uwagę np. do stosowanej diety.

Bezpieczne przyjmowanie antybiotyków w ciąży

Co zatem należy zrobić, aby bezpiecznie przyjmować antybiotyki w ciąży? Właściwie można uznać, że zasada jest tylko jedna i należy jej bezwzględnie przestrzegać – jako pacjentka w pełni zastosuj się do zaleceń lekarza; jego wiedza i doświadczenie pozwolą na sprawne i skuteczne przeprowadzenie kuracji.

Ponadto wszystkie stosowane obecnie antybiotyki zostały poddane na przestrzeni lat wielu testom i badaniom, dzięki czemu ich działanie jest doskonale znane. Dlatego też wiadomo, które z nich są bezpieczne dla kobiet w ciąży, a których należy unikać. Warto też zauważyć, że na bezpieczeństwo stosowania antybiotyków wpływ ma m.in. trymestr ciąży. Największą ostrożność trzeba zachować w pierwszym trymestrze, kiedy to kształtują się najważniejsze organy dziecka.

Za antybiotyki dozwolone w ciąży uważa się np. penicylinę, ampicylinę czy cefalosporynę II generacji, w tym czasie nie powinno się natomiast przyjmować m.in. doksycykliny, streptomycyny czy tetracykliny.

Antybiotyki w ciąży są bezpieczne, należy jednak zaufać postępować dokładnie z zaleceniami lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wahaj się zadawać pytań – lepiej pozbyć się niepokoju i szukać odpowiedzi u specjalistów.

Są też pewne sposoby, które mogą pomóc ci w pozbyciu się kłopotliwych skutków ubocznych związanych z antybiotykoterapią.

Przyjmując antybiotyki w ciąży, warto nieco skorygować swoją codzienną dietę. Polecane są produkty mleczne, nabiał, kiszonki oraz oczywiście owoce i warzywa. Wszystkie one mogą wspomóc regenerację mikroflory bakteryjnej. Działanie uzupełniające wykazują też probiotyki, które należy przyjmować 2–3 godziny po zażyciu antybiotyku.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here