Zdrowe żywienie we współczesnym świecie powinno odgrywać bardzo ważną rolę dla człowieka. Od tego będzie bowiem zależeć, czy organizm otrzymuje odpowiednią ilość witamin i mikroelementów. Warto mieć również na uwadze, że nie wszystko, co znajduje się na sklepowej półce, służy naszemu zdrowiu.
Szybkość, a nie jakość
W dobie konsumpcjonizmu i pośpiechu często nie zwracamy uwagi na to, co napisane jest na etykietach produktów. Szybko sięgamy po pięknie zapakowaną żywność i nieświadomi konsekwencji podajemy na talerzu swoim najbliższym. Niestety, w sklepach dostępna jest przede wszystkim wysoko przetworzona żywność, a to właśnie przed nią przestrzegają onkolodzy czy dietetycy. Nie raz już udowodniono, że takie pożywienie jest kancerogenne.
Warto przy tym zauważyć, że producenci obecnie nastawieni są na jak największe zyski, dlatego liczy się ilość, a nie jakość. Najlepiej, kiedy przy tym używa się najtańszych składników, których długoterminowe działanie może przynieść poważne konsekwencje w postaci chorób chronicznych.
Pestycydy w naszym otoczeniu
Współczesny rozwój technologiczny pozwala produkować znaczącą ilość pożywienia, często jednak nie przykłada się przy tym uwagi, czy dany produkt jest zdrowy dla ludzi. Producenci, aby uniknąć strat, korzystają na przykład z fungicydów, herbicydów i pestycydów – środków chemicznych, które mają za zadanie zwalczać grzyby, chwasty i owady, mogące zniszczyć plon. Choć jest to skuteczne i pozwala im uniknąć kolosalnych strat, to nie pozostaje bez znaczenia dla ludzkiego zdrowia. Jednym ze środków ochrony roślin jest glifosat i choć niektórzy negują jego szkodliwy wpływ na ludzi czy zwierzęta, tak naprawdę nie pozostaje on obojętny dla żadnego organizmu.
Według artykułu Donalda Ecobichona “Pesticide use in developing countries”, znajdującego się w “Toxicology 160 (2001)”, w krajach wysokorozwiniętych jesteśmy bardzo mocno nastawieni na szybką produkcję dużych plonów, wolnych od bakterii, grzybów czy szkodników. Niestety powoduje to, że na roślinach, w glebie oraz w wodach gruntowych możemy znaleźć wysoką zawartość chemicznych środków ochrony roślin. W krajach takich jak Stany Zjednoczone trudno jest obecnie znaleźć miejsca zupełnie od nich wolne, co powoduje, że praktycznie każdy człowiek jest narażony na długoterminowe skutki ekspozycji na pestycydy. Mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się raka bądź przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. Mogą mieć także wpływ na zmniejszenie płodności u mężczyzn.
Warzywa ekologiczne
Jeśli chcemy cieszyć się pełnią zdrowia, powinniśmy znaczną uwagę przykładać do tego, co jemy. Przede wszystkim warto zainteresować się ekologiczną żywnością, ponieważ jej hodowla podlega bardzo rygorystycznym wymogom. Między innymi, żeby ją rozpocząć, należy przeprowadzić testy środowiskowe, dotyczące wód gruntowych i wody w danej okolicy. Ponadto, ich jakość nie może się pogorszyć, a woda, którą rośliny są podlewane, również musi być przebadana i spełniać określone kryteria. Jedyne środki, które mogą być zastosowane do nawożenia, mają pochodzenie naturalne. W przypadku hodowli ekologicznych nie używa się także środków mających przyspieszyć dojrzewanie czy rozrost danej rośliny.
Z tego względu warzywa i owoce z nich pochodzące nie mają negatywnego wpływu na człowieka, a wręcz przeciwnie, przynoszą mnóstwo korzyści dla jego zdrowia. Dostarczają mu cennych witamin i minerałów, pomagając w codziennym życiu. Jeśli chcesz znaleźć takie warzywa sklep internetowy z ekologiczną żywnością może być do tego idealnym miejscem.