Praca siedząca i chroniczne zmęczenie? Oto 5 sposobów!

0
48

Przy dzisiejszym szybkim tempie życia, wielu z nas doświadcza ponadnormatywnego zmęczenia, niekiedy przeradzającego się wręcz w zmęczenie chroniczne. Dotyczy to nie tylko osób pracujących fizycznie, ale także tych, którzy większość dnia pracy spędzają w pozycji siedzącej, np. za biurkiem. Brak energii i wyczerpanie mogą utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Jak przełamać ten impas? Przedstawiamy 5 propozycji!

1.      Wprowadź w plan dnia aktywność fizyczną

Wbrew pozorom aktywność fizyczna może być formą odpoczynku dla osób chronicznie zmęczonych.  Regularne ćwiczenia pomagają poprawić krążenie krwi, zwiększają poziom energii i redukują uczucie zmęczenia. Jeśli sport nie jest naszą domeną, zacznijmy od spokojnych aktywności, takich jak spacery czy ćwiczenia aerobowe. Powrót do ruchu po długiej przerwie warto połączyć z konsultacją fizjoterapeutyczną – np. w klinice OrthoFit http://www.orthofit.pl/ – po to, by ewentualne kontuzje lub dolegliwości bólowe nie zastopowały na starcie zmiany naszego trybu życia.

2.      Zmień dietę na zrównoważoną

Ludzkość nadal nie docenia istoty roli prawidłowego żywienia w regeneracji organizmu oraz dystrybucji energii życiowej. Aby skutecznie walczyć ze zmęczeniem warto postawić na zrównoważoną dietę, bogatą w białko, zdrowe tłuszcze, owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty. Aby zaplanować dietę optymalną dla siebie, warto skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem (np. w klinice OrthoFit), który zbuduje harmonogram żywienia dostosowany do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Warto pamiętać, że oprócz tego, co jemy, istotna jest także regularność w spożywaniu posiłków. Najlepiej robić to o stałych porach, by utrzymać właściwy poziom energii.

3.      Masaż relaksacyjny pomoże zwalczyć zmęczenie

Masaże są szczególnie polecanym środkiem do redukcji napięcia mięśniowego i stresu. Jeżeli wskazania lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty nie są inne (warto zasięgnąć uprzedniej konsultacji), najlepiej wybrać masaż relaksacyjny. Może on skupiać się na konkretnych obszarach ciała, eliminując napięcie i poprawiając krążenie krwi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dotyk masażysty nie tylko działa relaksująco na ciało, ale również korzystnie wpływa na psychikę. Masaże pomagają uwolnić endorfiny, zwane hormonami szczęścia, co sprawia, że po zabiegu czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni.

4.      Joga – sposób na zmęczony organizm

Joga to praktyka, która łączy aspekty fizyczne, psychiczne i duchowe. Regularne wykonywanie jogi może pomóc w redukcji napięcia mięśni, poprawie elastyczności i równowagi ciała, a także w uspokojeniu umysłu. Specyficzne pozycje jogiczne, zwłaszcza te, które angażują oddech, pozwalają na redukcję stresu i poprawę ogólnego samopoczucia. Joga z roku na rok staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Do jej uprawiania przyznaje się już kilka milionów osób. W centrach takich jak Orthofit bez problemu znajdziemy grupy zajęciowe Jogi zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

5.      Zadbaj o dobry sen

Mimo, że osobom chronicznie zmęczonym nadmierna senność dokucza bardzo często, nie oznacza to, że ich sen jest jakościowy. Niedobry dla organizmu może być zarówno niedobór snu jak i niewłaściwy sen, czyli np. praktykowany w nieregularnych porach. Dbanie o regularny i wystarczający sen jest kluczowe dla regeneracji organizmu. Warto zadbać o utrzymanie stałych godzin snu, o korzystne i przyjemne warunki do odpoczynku w sypialni. Przed pójściem spać najlepiej jest unikać ekranów, które emitują niebieskie światło, mogące zmniejszać produkcję melatoniny.

Jeśli zmęczenie utrzymuje się pomimo wprowadzenia zmian w stylu życia, warto skonsultować się z lekarzem. Chroniczne zmęczenie może być wynikiem różnych schorzeń, takich jak niedoczynność tarczycy czy niedobory witamin. Regularne badania mogą pomóc w wykluczeniu lub zdiagnozowaniu ewentualnych problemów zdrowotnych i podjęciu odpowiedniego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here