Duszności mogą mieć różne przyczyny
fot. Pixabay.com

Jeśli brakuje ci powietrza, masz trudności z oddychaniem, którym dodatkowo towarzyszy uporczywy kaszel, w taki sposób objawiają się duszności. Mogą one występować zarówno podczas wysiłku, jak i wówczas, gdy nie wykonujemy żadnych wysiłkowych czynności. Ich przyczyny są bardzo różne i od ich określenia zależy proces leczenia tej przypadłości. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dusznosci-o-czym-swiadcza-jak-je-leczyc-czym-zagrazaja/

Jakie są przyczyny i objawy duszności?

Przyczyny duszności mogą być bardzo różne, a czasem są nawet trudne do określenia. Same duszności występują wówczas, gdy do naszych płuc dostaje się zbyt mało powietrza, a w skutek tego zbyt mało tlenu trafia do komórek naszego organizmu. Zaburzony zostaje również proces wydalania z organizmu dwutlenku węgla. Do takie stanu może dojść w wyniku chorób takich jak rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, astma, zaburzenia procesów metabolicznych, nowotworu płuc, zawału serca, anemii, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Przyczyną może być również dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych, które blokuje prawidłowy przepływ powietrza. Duszności mogą występować również podczas ataków lęku czy paniki.

Duszności mogą być odczuwane w konkretnych sytuacjach, jak na przykład silny stres, duży wysiłek fizyczny, odczuwanie strachu. Jednak mogą one występować również stale, w sytuacji, kiedy nic niepokojącego czy też wymagającego wysiłku psychicznego lub fizycznego się nie dzieje. Duszność taka, zwana spoczynkową, jest charakterystyczna dla astmy, obrzęku płuc czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Towarzyszyć jej może kaszel, spłycony i przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej, świszczący oddech. Szczególnie niebezpieczna jest wówczas, gdy pojawia się sinienie skóry, błon śluzowych czy paznokci. To sygnał, że tlenu we krwi jest zdecydowanie za mało.

Jak postępować w razie ataku duszności?

W momencie wystąpienia duszności należy przede wszystkim ułatwić sobie samemu lub osobie, której to dotyczy, dostęp do powietrza. Można wyjść na zewnątrz lub po prostu usiąść przy otwartym oknie. Najlepiej wówczas przyjąć lekko pochyloną pozycję, siedząc na krześle i opierając jednocześnie łokcie na kolanach.

Zobacz też: http://trenujmadrze.pl/czym-atypowe-zapalenie-pluc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here