Kaszmeran to składnik, bez którego współczesne perfumiarstwo nie mogłoby istnieć. Występuje on jako składnik wielu perfum zarówno damskich, jak i męskich. Określany jest w nich jako woń drzewa kaszmirowego, które notabene nie istnieje. Kaszmeran spotkać można też pod nazwą piżmo kaszmirowe lub nuta jasnych drzew. Czym jest ten składnik i jak on pachnie?
Czym jest drzewo kaszmirowe?
Drzewo kaszmirowe – nazwę tą bardzo często można spotkać w składnikach pięknych zapachów. Okazuje się jednak, że drzewo to nigdy nie istniało. Nazwa ta została wymyślona na określenie pewnego zapachu, który jest drzewny, a jednocześnie odmienny od wszystkich innych znanych drzewnych olejków.
Kaszmeran, bo taka jest prawdziwa nazwa drzewa kaszmirowego został wynaleziony w 1968 roku przez Johna Galla z IFF. Substancja ta zaliczana jest do grupy policyklicznego piżma. Ze względu jednak na swój zapach kaszmeran często umieszczany jest między drzewnymi a piżmowymi odorantami.
Historia perfum z drzewem kaszmirowym
Perfumy z drzewem kaszmirowym dostępne są na rynku od niedawna. Jako te pierwsze wymienia się Sport de Paco Rabanne (1986) i Cacharel Lou Lou (1987). Zapach drzewa kaszmirowego w całej okazałości prezentują natomiast dostępne na https://www.perfumeria.pl/collections/davidoff perfumy Davidoff Cool Water Sea Rose Summer Seas. Woń tej substancji można znaleźć też w innych pachnidłach od topowych domów perfumeryjnych, chociażby Thierry Mugler, Issey Miyake czy Jo Malone. Kaszmeran częściej jednak spotykamy w perfumach niszowych. Warto tu zaznaczyć, że ze względu na uniwersalny zapach kaszmeran pasuje jednocześnie do męskich i damskich zapachów.
Dodaje się go do drzewnych kompozycji i eleganckich kwiatowych szyprów. W większości jednak drzewo kaszmirowe w perfumach stanowi niewielki procent – 1 lub mniejszy. Wynika to z tego, że składnik ten jest niezwykle drogi. Są jednak wyjątki! Perfumami, które głównie składają się z kaszmeranu są Mauricea Roucel, Dans Tes Bras. Duże ilości kaszmiranu znajdują się również w męskich perfumach Nasomatto Duro, które kwalifikowane są do rodziny pachnideł przyprawowo – skórzanych.
Jak pachnie drzewo kaszmirowe?
Zapach drzewa kaszmirowego (kaszmeranu) jest wielowymiarowy i złożony. Tworzą go zarówno akordy drzewne, jak i piżmowe. Oprócz tego zawiera on pierwiastek przyprawowy oraz balsamiczno- waniliowy akcent. Sprawne nosy wyczują w nim również woń starego papieru, delikatne nuty iglaste i owocowe, wełnę kaszmirową. Co ciekawe, kaszmeran stał się w ostatnich latach tak popularnym zapachem, że stosuje się go nie tylko w perfumiarstwie. Wyczuć można go w szamponach, płynach do kąpieli, a nawet w chemii gospodarczej.