objawy

Zaburzenia lękowe dotykają wielu osób z naszego otoczenia. Z tego poradnika dowiesz się nieco więcej na temat nerwicy: podpowiadamy, jakie symptomy mogą świadczyć o jej występowaniu oraz w jaki sposób można pomóc osobie, która zmaga się z tym problemem. Poznaj kilka ważnych informacji, dzięki którym szybko ją rozpoznasz i będziesz wiedział/a, co wtedy zrobić. 

Czym są zaburzenia nerwicowe?

Mowa o grupie zaburzeń psychicznych, z którymi może zmagać się nawet 8 milionów Polaków. Problem najczęściej dotyka osób w wieku 25-45 lat i obejmuje różnego objawy psychiczne i fizyczne. Bardzo często osoby z nerwicą zamiast do psychologa najpierw udają się do kardiologa, gastrologa czy neurologa. Gdy okazuje się, że pomimo silnego ucisku w klatce piersiowej czy silnych migren, badania wykonane u specjalistów nie wskazują na dysfunkcje poszczególnych organów, przyczyną problemu może być właśnie nerwica. A ta stanowi poważny problem, którym powinien zająć się właśnie psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta.

Do grupy objawów psychicznych, które obok objawów fizycznych daje nerwica, zaliczyć można uogólnione uczucie lęku, zaburzenia pamięci, koszmary senne i inne problemy ze snem, zaburzenia dysocjacyjne (poczucie odcięcia się od rzeczywistości), nadpobudliwość czy ciągłe zmęczenie. W przypadku występowania nerwicy komfort życia pacjenta znacznie spada, lecz odpowiednie rozpoznanie zaburzeń to duży krok do sukcesu w leczeniu, który jest jak najbardziej możliwy. 

Jeżeli podejrzewasz nerwicę u siebie lub zauważysz podobne kłopoty u bliskich, umów się z profesjonalistą. Polecanych lekarzy i terapeutów znajdziesz w Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMEDIC.online 

Jakie są przyczyny nerwicy?

Występowanie zaburzeń nerwicowych może być związane ze stanem fizycznym (problemami ze zdrowiem somatycznym) pacjenta, stanem układu nerwowego czy wrodzonymi cechami charakteru. Do tego dochodzą często czynniki społeczne – sytuacja w domu i w pracy. Bardzo często zaburzenia nerwicowe pojawiają się u osób, których w przeszłości dotknęły traumatyczne przeżycia czy urazy psychiczne.

Ponadto dużo bardziej narażone są osoby, które stale zmagają się z silnym stresem i przemęczeniem. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i wymaga specjalistycznego podejścia. Na stronie Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMEDIC.online możesz wybrać i umówić się z lekarzem psychiatrą, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, a w razie potrzeby zaproponuje Ci skuteczne leczenie, które przyniesie trwałe skutki i szybkie zniesienie przysparzających cierpienie objawów. 

Dlaczego warto udać się do specjalisty?

Zaburzeń nerwicowych nie wolno lekceważyć. Pacjenta w ich konsekwencji może dotknąć zaniżona samoocena czy utrata radości z życia. Nieleczona nerwica powoduje również kłopoty z nawiązywaniem i utrzymaniem dotychczasowych relacji społecznych, a także negatywnie wpływa na efekty pracy i nauki. Dlatego tak ważna jest pomoc psychiatry, a w razie potrzeby także psychoterapeuty, którzy nauczą Cię rozpoznawać, rozumieć i eliminować objawy nerwicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here