Spirulina na odchudzanie?

Czym jest spirulina?

Spirulina jest to rodzaj niebiesko-zielonej algi morskiej, bogatej w białko, antyoksydanty oraz mnóstwo cennych witamin. Jako produkt z grupy superfoods ma formę ciemnozielonego proszku lub tabletek o charakterystycznym zapachu, przywołującym na myśl karmę dla rybek. Zawiera aż 18 aminokwasów budujących białka, witaminy A, C, D, E, K oraz witaminy z grupy B (B1,B2 oraz B12), chlorofil, beta-karoten, bioflawonoidy, kwas foliowy, kwas linolenowy GLA, sprzężony kwas linolowy CLA, a także żelazo cynk i selen. Ze względu na bogaty skład spirulina ma wiele właściwości prozdrowotnych.
Historia wykorzystywania przez ludzi spiruliny sięga czasów Azteków. To właśnie w tej kulturze uprawiano tę algę i sprzedawano na lokalnych targach w postaci zielonych ciasteczek. Produkcja na szeroką skalę rozpoczęła się dopiero w latach 70-tych dzięki pewnej francuskiej firmie.

Spirulina na odchudzanie?

W dobie łatwo dostępnych fast foodów i niskiej aktywności fizycznej obserwujemy coraz większy wzrost nadwagi oraz otyłości. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób szuka skutecznych rozwiązań, które pomogłyby w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów.
Zdaniem naukowców spirulina wykazuje właściwości oczyszczające oraz przyspieszające metabolizm i procesy trawienia. Dodatkowo w kontekście odchudzania alga ta obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza apetyt oraz poziom cholesterolu.
Badania wykazują, że spirulina poprawia wrażliwość komórek na insulinę, dlatego jest polecana dla osób zmagających się z insulinoopornością i zespołem metabolicznym. Dodatkowo zawartość fikocyjaniny oraz fenyloalaniny może obniżać glikemię poposiłkową (podwyższenie stężenia glukozy we krwi po posiłku). Spadek wagi ciała może być również spowodowany poprzez pozytywny wpływ na florę jelitową oraz regulację perystaltyki jelit.

Należy jednak pamiętać, że bez prawidłowo zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej żaden preparat nie zapewni nam oczekiwanych efektów. Mimo to warto wprowadzić suplementację spiruliną do naszej codziennej diety, chociażby ze względu na jej korzystne działanie na układ immunologiczny (zapobiega nowotworom, zmniejsza stany zapalne w organizmie), układ krążenia (zapobiega zawałom serca, miażdżycy, udarowi) oraz właściwości oczyszczające z toksyn i metali ciężkich. Według niektórych badań spirulan wapnia, który jest zawarty w tej niepozornej aldze wykazuje właściwości przeciwwirusowe w stosunku do takich wirusów, jak HIV, HSV (wirus opryszczki) czy CMV (cytomegalia). Również zawarta w spirulinie zeaksantyna wpływa korzystnie na kondycję wzroku.

Dla kogo spirulina?
Suplementacja spiruliną jest polecana osobom z anemią, stosującym niskokaloryczne diety oraz palaczom. Ze względu na dużą zawartość białka (60-70%, aż 4 razy więcej niż mięso!) oraz żelaza jest doskonałym rozwiązaniem dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, których najczęściej dotykają niedobory tych składników.

Przeciwwskazania do stosowania spiruliny.
Spiruliny nie powinny zażywać dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie wskazana jest również dla osób cierpiących na fenyloketonurię. Szczególną ostrożność powinny też zachować osoby ze skłonnościami do alergii, ponieważ zbyt duża dawka tej algi może mieć działanie uczulające. Nie należy zatem przekraczać zalecanej dziennej dawki preparatu.
W przypadku zażywania na stałe leków w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem suplementacji.

Spirulina, a produkty spożywcze.
Według badań spirulina zawiera 26 razy więcej wapnia niż mleko, 23 razy więcej żelaza niż szpinak oraz 39 razy więcej beta karotenu niż marchewka.

Jaką spirulinę wybrać?
Przy zakupie algi warto zwrócić uwagę na źródło pochodzenia. Spirulina jest produkowana w wielu miejscach, ale nie wszystkie spełniają najwyższe normy jakościowe, a co za tym idzie produkt, który kupujemy może być zanieczyszczony i przynieść więcej szkód niż korzyści. Najpopularniejszymi obszarami produkcji są Azja (Chiny, Tajwan, Japonia, Indie), Hawaje, Meksyk, a także Afryka.

Jak stosować?
Najłatwiejszym sposobem suplementowania spiruliny jest zażywanie jej w formie sprasowanych tabletek. Sposób dawkowania różni się w zależności od konkretnego producenta, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest to 3-6 tabletek do posiłku.
W przypadku sproszkowanej formy najpopularniejszym sposobem spożywania jest dodanie łyżeczki spiruliny do owocowo-warzywnego koktajlu.
Przykładowy przepis na zielony koktajl:
– 1 łyżeczka spiruliny,
– 1 banan,
– garść świeżego szpinaku,
– sok z połowy limonki,
– 3/4 szklanki soku jabłkowego
– odrobina startego imbiru

Spirulina w proszku może być też zdrowym dodatkiem do past kanapkowych (np. pasta jajeczna lub pasta z awokado), sosów sałatkowych, makaronów, kopytek oraz do wypieków, takich jak ciasto marchewkowe lub szpinakowe (jednak w przypadku pieczenia część odżywczych składników może ulec zniszczeniu ze względu na działanie wysokiej temperatury).

Ciekawostki na temat spiruliny.
Ta niezwykła alga morska jest używana przez agencję kosmiczną NASA jako podstawowy suplement dla astronautów, by zapewnić im odpowiedni poziom witamin i substancji odżywczych w tak specyficznym i trudnym środowisku, jakim jest przestrzeń kosmiczna. Testy i badania wykazują, że 1kg spiruliny odpowiada aż 1000kg warzyw, co ma ogromne znaczenie przy planowaniu podróży kosmicznych (odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, ilość racji żywieniowych itp.).

Poza zastosowaniem w dietetyce spirulina ma również korzystny wpływ na ciało od zewnątrz. Jej działanie enzymatyczne i odżywcze jest najczęściej wykorzystywane w formie dodatków do maseczek oraz toników, a także w kąpielach. Dodana do maseczki spirulina zwiąże szkodliwe produkty przemiany materii oraz zablokuje związki metali ciężkich. Pozwoli też na dodatkowe odżywienie skóry i załagodzi ewentualne podrażnienia. Algi można również dodać do standardowego, sklepowego toniku albo rozcieńczyć wodą mineralną lub kremem na noc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here