Herbaty wspomagające odchudzanie

Powszechnie wiadomo, że alkohol dostarcza nam pustych kalorii i może mieć wpływ nie tylko na masę ciała, ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy odchudzanie wyklucza więc całkowicie spożywanie alkoholu?
Istnieje wiele badań dotyczących wpływu alkoholu na organizm. Niektóre z nich wskazują na to, że rozsądne dawkowanie alkoholu nie jest szkodliwe dla zdrowia, co więcej – może dawać nam pewne korzyści. Wśród nich wymienia się m.in. spowolnienie rozwoju chorób układu krążenia. Jak alkohol wpływa na masę naszego ciała? Czy alkohol ma wpływ na odchudzanie?
Piwo a odchudzanie – czy rzeczywiście już niewielkie dawki tego napoju mogą udaremnić proces odchudzania? Piwo jest napojem o wysokiej wartości energetycznej. 1 gram etanolu to 7 kcal. Wypijając butelkę piwa dostarczamy więc organizmowi 200-300 kcal. Picie dużej ilości piwa niewątpliwie nie sprzyja utrzymaniu idealnej sylwetki. Wypijając kilka piw dziennie dostarczamy organizmowi olbrzymią dawkę energii, bliskiej naszemu zapotrzebowaniu energetycznemu na cały dzień. Może to nie tylko zahamować proces odchudzania, ale nawet doprowadzić do znacznego wzrostu masy ciała. Czy jednak piwo to tylko puste kalorie? Przyjrzyjmy się bliżej temu napojowi.
Piwo otrzymuje się dzięki fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej. Brzeczka to wodny roztwór uzyskany ze słodu jęczmiennego, chmielu oraz wody. Proces fermentacji przebiega dzięki wyselekcjonowanym szczepom drożdży piwowarskich. Nadają one piwu charakterystyczny, lubiany przez wiele osób, smak i aromat. Z tego powodu piwo nie jest bezwartościowym napojem alkoholowym. Piwo dostarcza naszemu organizmowi węglowodanów prostych, co sprawia, że we krwi szybko podnosi stężenie glukozy. Ma korzystny wpływ na trawienie, ponieważ pobudza nasz przewód pokarmowy do wydzielania soków trawiennych, ułatwiając trawienie niektórych pokarmów. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B – tiaminy (B1), ryboflawiny (B2) i pirydoksyny (B6). Witaminy te korzystnie oddziałują na metabolizm oraz działanie układu nerwowego. Piwo zawiera także składniki mineralne, wśród których wymienić można wapń, potas i magnez. Zawartość tych składników sprawia, że piwo może w pewnym stopniu zapobiegać takim chorobom jak osteoporoza oraz wspierać pracę serca i układu krążenia. Kolejnym cennym składnikiem piwa są polifenole, czyli związki mające zdolność neutralizowania wolnych rodników i przez to mające działanie przeciwnowotworowe. Z drugiej strony etanol zawarty w piwie może prowadzić do uszkodzenia wątroby, zaburzeń miesiączkowania u kobiet, bezpłodności, rozwoju raka piersi i często spożywany ma działanie uzależniające. Regularne spożywanie dużych dawek etanolu przyczynia się do powstawania zaburzeń pracy różnych narządów m.in. trzustki, wątroby, śledziony i żołądka oraz układu nerwowego.
Piwo, ze względu na zawartość cennych składników i niski procent alkoholu, jest więc napojem, który spożywany niezbyt często może mieć korzystny wpływ na nasz organizm. Jak jednak picie piwa wpływa na proces odchudzania? 500 ml piwa dostarcza nam około 250 kcal.
Problemu nie stanowią jednak jedynie kalorie dostarczane organizmowi wraz z napojem. Piwo powoduje niestety zwiększenie łaknienia. Zasiadając przy butelce alkoholu sięgamy zazwyczaj po kaloryczne i mało wartościowe przekąski, takie jak chipsy, orzeszki i paluszki. Nieraz decydujemy się także na frytki lub pizzę, które dostarczają nam kolejnej ogromnej dawki kalorii. Rzadko kiedy jesteśmy w stanie powstrzymać się przed sięgnięciem po niezdrowe jedzenie, które co gorsza spożywamy wtedy w dużych ilościach.
Wszystko wskazuje na to, że odchudzanie i picie piwa wzajemnie się wykluczają. Jeśli jednak uwielbiasz piwo, trudno będzie Ci zrezygnować z niego na zawsze. Na szczęście okazjonalnie wypite piwo nie powinno sprawić większego problemu. Pamiętaj jednak, aby wliczyć je do codziennego bilansu energetycznego. Spróbuj stopniowo ograniczyć spożycie tego trunku i pozostawić je na specjalne okazje. Wypicie piwa od czasu do czasu, nawet w większej ilości, nie spowoduje, że natychmiast przybierzesz na wadze. Pamiętaj jednak, aby nie pić go codziennie, rutynowo, bo odbije się to nie tylko na wadze, ale także na zdrowiu.
Piwo nie powinno być nadużywane przez osoby chore na cukrzycę. Zawiera ono wolną glukozę, która szybko podnosi stężenie cukru we krwi. Przyczynia się więc do hiperglikemii. Następnie następuje szybki spadek poziomu cukru, co może się skończyć hipoglikemią.
Mówi się, że picie piwa wpływa korzystnie na nerki. Jest to związane z jego działaniem moczopędnym, które może mieć pozytywny wpływ w przypadku niektórych schorzeń nerek. Uważa się, że może być pomocne w usuwaniu kamieni w nerkach i stanowić element profilaktyki kamicy nerkowej. Jednak osoby cierpiące na schorzenia nerek nie powinny pić ani piwa, ani innego rodzaju alkoholu. Piwo dostarcza organizmowi dużą ilość fosforu, który przyjmowany w nadmiarze niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie chorych nerek. Osoby chore na przewlekłe choroby nerek, dnę moczanową i hiperurykemię powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania piwa.
Piwo a odchudzanie – czy niewielka ilość piwa jest wskazana po treningu? Może ono uzupełnić tracone w trakcie aktywności fizycznej składniki mineralne, np. wapń potas i magnez oraz witaminy z grupy B. Dostarcza organizmowi polifenoli, które będą neutralizować wytwarzane podczas treningu wolne rodniki. Wolna glukoza z kolei jest w stanie szybko uzupełnić wykorzystany w tym czasie glikogen. Z tego względu szklanka piwa nie powinna zaszkodzić. Z drugiej strony etanol zaburza procesy anaboliczne i spowalnia regenerację mięśni po treningu. Wniosek z tego jeden – po treningu warto wypić piwo bezalkoholowe. Wybierzmy piwo wyprodukowane z dobrej jakości surowców.
Napoje alkoholowe mają swoje wady i zalety. Pamiętajmy o tym, że podstawą jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Piwo wypite od czasu do czasu w niewielkich ilościach może wpływać korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie i nie powinno w znaczący sposób wpływać na masę ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here