Tabletki na odchudzanie - co musisz wiedzieć?

Jak świat długi i szeroki, imbir jest uznawany za niezwykle skuteczny środek na odchudzanie. Jest bowiem bogaty w cały szereg korzystnych dla zdrowia i urody substancji. Jednakże warto pamiętać, iż spożywanie samego imbiru nie odchudzi nikogo w magiczny sposób. Niemniej jednak warto włączyć imbir do swojej diety. Ma on bowiem wpływ na tempo przemiany materii, a co za tym idzie – może być bardzo pomocny w spalaniu zbędnych kilogramów.

Czym jest imbir? Dla tych, którzy nie wiedzą lub nie bardzo orientują się w magicznym świecie przypraw, spieszę z pomocą. Imbir jest bowiem orientalną przyprawą o wielu właściwościach leczniczych. Już od wielu tysiącleci jest powszechnie stosowany nie tylko w azjatyckiej kuchni, ale także medycynie. Ostatnimi laty zdobywa on coraz większą popularność i uznanie na pozostałych kontynentach naszego globu. Imbir przestaje być domeną kultury azjatyckiej i doczekuje się należnego mu miejsca także w innych krajach. Również w Polsce. Bywa nie tylko aromatycznym dodatkiem do wielu smacznych potraw, ale jest też bardzo zdrowy. Działa antybakteryjnie, antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i rozgrzewająco, a także łagodzi nudności, poprawia krążenie krwi i stymuluje przemianę materii. Ostatnia z wymienionych właściwości wpływa bezpośrednio na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, zgromadzonej wokół bioder, talii, czy też ud.

Imbir jest niezwykle bogaty w witaminy – szczególnie zaś B, C i E – oraz minerały, takie jak magnez, potas, sód, wapń czy żelazo. Zawiera też białko i błonnik. W dodatku świeże kłącze rośliny to jedyne takie naturalne źródło zingiberolu – czyli składnika olejku eterycznego – oraz rozmaitych związków fenolowych, takich jak gingerol, shogaol i zinferon. To właśnie one nadają przyprawie charakterystyczny, ostry smak. Dzięki wyżej wymienionym substancjom imbir obfituje w wyjątkowe właściwości, z których szczególnie wartą uwagi jest działanie termogenne. A czym jest termogeneza? Krótko mówiąc, jest to zespół procesów fizjologicznych, służących utrzymaniu stałej temperatury ciała. Powstawanie ciepła w organizmie jest bezpośrednim następstwem spalania kalorii. Energia, wykorzystywana podczas pracy mięśni wpływa na wzrost temperatury ciała. Warto to wykorzystać – odpowiednio zaplanowany trening zdecydowanie pomoże dodatkowo utracić tkankę tłuszczową. Podobne działanie ma spożywanie potraw lub składników termogenicznych – czyli na przykład imbiru. Stymuluje to przemianę materii, a to oznacza redukcję zasobów tłuszczu. Warto wiec dodać imbir do swojej diety – zawarte w nim czynniki mogą bowiem wydatnie przyspieszyć rozpad tkanki tłuszczowej.

Jak więc odnosi się to do nurtującego nas zagadnienia, a mianowicie „imbir a odchudzanie”? Bez wątpienia spożywanie imbiru zwiększa wydatkowanie kalorii a także ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów. To jednak nie wszystko, co imbir – jako środek na odchudzanie – ma do zaoferowania. Drugą ważną funkcją przyprawy jest podnoszenie skuteczności metabolizmu. Robi to, pobudzając wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Do tego działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a co za tym idzie, ułatwia pasaż jelitowy, a także łagodzi wszelkie objawy wzdęcia albo zespołu jelita drażliwego. Ale to wciąż nie wszystko. Imbir zawiera także liczne substancje bioaktywne, stabilizujące poziom leptyny – czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości – we krwi. Tak więc dzięki dodawaniu imbiru do potraw, możemy pozwolić sobie na ograniczenie wielkości posiłków oraz zapobiec podjadania między nimi. I jak tu nie kochać tej wspaniałej przyprawy? Jakby tego wszystkiego jeszcze było mało, imbir poprawia krążenie krwi, a prócz tego ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. To sprawia, że nasz organizm bez problemu oczyszcza się ze wszelkich substancji toksycznych, w dodatku też łatwiej jest się nam odchudzać.

W jaki sposób możemy spalać tłuszcz z wykorzystaniem imbiru? Chyba najprostszym na to sposobem będzie picie wody imbirowej. Jak zatem przygotować taki napój. Istnieją na to przynajmniej trzy rzetelne przepisy. Według pierwszego, należy – posiekany lub pokrojony w cienkie plastry – imbir gotować przez piętnaście do dwudziestu minut w wodzie, przy zachowaniu proporcji około piętnastu gramów imbiru na dwieście pięćdziesiąt mililitrów wody. Można też zalać rozdrobnione kłącze nieco przestudzoną wodą i pozostawić na pewien czas pod przykryciem. Można podnieść walory smakowe takiego napoju, doprawiając go miodem i sokiem z cytryny po wystudzeniu. Ma to bezpośredni wpływ na wzbogacenie jego wartości odżywczej i wzmocnienie działania odchudzającego za sprawą zawartych w cytrynie substancji przyspieszających metabolizm oraz działających detoksykująco. Aby przełożyć spożywanie wody z imbirem na realny efekt w postaci spalania tkanki tłuszczowej, należy jej wypijać około litra dziennie. Małymi łyczkami. I tak przez kilka miesięcy. Alternatywą dla wody imbirowej są inne napoje przyrządzane przy wykorzystaniu tej przyprawy – na przykład czarna lub zielona herbata z jej dodatkiem.

Nie każdemu jednak imbir służy. Szczególna ostrożność w jego spożyciu powinny zachować osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, takie jak refluks lub wrzody żołądka, a także kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Czy spożywanie imbiru może być skuteczne w procesie odchudzania? Jak najbardziej. Regularne jego spożywanie może wydatnie pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, a to za sprawą zawartych w nim substancji, przyspieszających metabolizm. Samo spożywanie jednak nie wystarczy. Aby osiągnąć konkretne i wymierne efekty, należy połączyć dietę imbirową ze zdrowym trybem życia. Czyli liczy się tu przede wszystkim zrównoważona dieta z ujemnym bilansem kalorycznym – a znaczy to tyle, że organizmowi należy dostarczać nieco mniej kalorii niż wskazuje na to indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. A także dużo ruchu, czyli regularna aktywność fizyczna. Imbir zaś sam w sobie niech będzie zdrowym, pomocnym i często też niezbędnym dodatkiem, do którego warto będzie się przyzwyczaić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here