Bananowy song

Branża dietetyczna chyba nigdy nie przestanie nas zadziwiać swoimi coraz to bardziej nietypowy sposobami na redukowanie masy ciała. Mimo iż najlepsze są zwykle te najprostsze, czyli po prostu zmiana stylu żywienia i aktywność fizyczna, nie każdy chce podążać tym utartym i standardowym schematem – większość osób wie zresztą, że mimo iż ta metoda działa, nie gwarantuje jakichś spektakularnych efektów w wyjątkowo krótkim czasie. Większość ludzi nie lubi zresztą aż tak się męczyć i to wyłącznie z uwagi na swój wygląd zewnętrzny. Zamiast więc wyjść z domu i chwilę pobiegać, wolą całymi dniami przegrzebywać Internet w poszukiwaniu coraz to ciekawszych i nowocześniejszych sposobów na walkę ze zbędnymi kilogramami. Nietrudno się zresztą na nie natknąć. Ostatnio w artykułach związanych z tematem dietetyki pojawiają się informacje o tym, że to ocet na odchudzanie działa najlepiej. Że wystarczy pić go codziennie na czczo, aby przyspieszyć metabolizm i jeszcze szybciej spalać kalorie. Czy więc rzeczywiście odchudzanie może być tak proste? Czy warto je podeprzeć na piciu octu jabłkowego, czy jest to jedynie kolejna bzdura wykreowana przez Internet, gazety i inne media?

Mimo iż większość opisywanych w takich źródłach środków odchudzających nie wyróżnia się jakimś specjalnym działaniem i nie jest w stanie zapewnić człowiekowi lepszych efektów niż zwykłe połączenie racjonalnej diety z ćwiczeniami, z octem jabłkowym jest nieco inaczej. To taki produkt, który rzeczywiście potrafi i poprawić zdrowie, i wygląd samej sylwetki. Aby jednak móc zyskać wymierne korzyści na jego regularnym spożyciu, zaleca się przygotować go samodzielnie. Ocet jabłkowy kupiony w sklepie nie będzie mieć bowiem aż tak dobrych właściwości. Negatywne opinie dotyczące tej metody dietetycznej często są prawdziwe, ale wynika to z faktu, iż piszące je osoby posługują się octem kupowanym w zwykłych marketach. Często jest on wtedy tak bardzo przetworzony, że nie zachowuje nawet kilkunastu procent ze swoich pierwotnych właściwości. Lepiej więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie takiego domowego octu. Każdy powinien sobie z nim poradzić, by następnie umieścić go w szczelnych słoiczkach lub wyższych butelkach, przechować w piwnicy i sięgać w momencie, gdy kilogramy jakimś cudem powrócą i znowu trzeba będzie zająć się tym całym odchudzaniem.

Samodzielnie przygotowany ocet jabłkowy stanie się natomiast doskonałym wspomagaczem procesu odchudzania. Nie zastąpi diety, dlatego też pijąc go, nie można zakładać, że odwali on za człowieka całą brudną robotę. W odchudzanie należy włożyć trochę pracy własnej i odrobinę wysiłku. Należy mimo wszystko rozpocząć je od zmienienia dotychczasowych nawyków żywieniowych – ograniczenia ilości fast-foodów i słodyczy, rezygnacji z cukru oraz postawienia na produkty naturalne i pełnowartościowe – a dopiero później zająć się stosowaniem tych uzupełniających dietę artykułów. Ocet jabłkowy to natomiast fantastyczny produkt również z tego względu, że wspaniale pasuje on do przeróżnych potraw. Idealnie nadaje się do doprawiania warzywnych sałatek – wystarczy polać nim pokrojone wcześniej pomidorki, paprykę i ogórki, aby wydobyć z nich bardziej intensywny smak, nadać im lekkiej ostrości i nuty pikanterii. Niektórzy takim octem jabłkowym uzupełniają nawet dania mięsne, dodając kilka jego kropel do sosów lub zup. Jedząc je później, można nie tylko dbać o swoją wagę, ale też i o samo zdrowie. Doskonałe właściwości octu jabłkowego wynikają przede wszystkim z występujących w nim składników. Zdecydowanie najcenniejszymi są polifenol, beta-karoten oraz flawonoid, które uzupełnione zostają przez równie wartościowe witaminy oraz najróżniejszego typu substancje mineralne.

Ocet na odchudzanie – warto by było jednak obalić sobie kilka mitów, które powstały w momencie, gdy tylko ta metoda odchudzająca, polegająca na piciu octu jabłkowego, zaczęła rozpowszechniać się na świecie. Opisujące ją artykuły mówią głośno o tym, że ten jeden produkt jest w stanie w zauważalny sposób przyspieszyć proces gubienia tkanki tłuszczowej. Czy jest to prawda? Oczywiście nie. Ocet jabłkowy nie spala bowiem samego tłuszczu. Pijąc go przez jakiś czas na czczo, można zauważyć u siebie nagły szybszy spadek wagi, ale nie będzie on wcale wynikiem usunięcia tkanki tłuszczowej. Ocet doprowadza bowiem do utraty wody. Jest to oczywiście pozytywny efekt, bo dzięki niemu ciało przestaje być tak nabrzmiałe, znika z niego cellulit, a i jędrność ulega poprawie, jednakże nie można tego mylić z gubieniem samego tłuszczu. Ze względu na te odwadniające właściwości octu jabłkowego, podczas całej kuracji należy też dbać o odpowiednie uzupełnianie traconych płynów. Każdego dnia powinno się wypijać przynajmniej te dwa litry wody dziennie, a jeśli dawka spożywanego octu jest dość wysoka – nawet i trzy litry.

Ocet jabłkowy nie jest w stanie samodzielnie usunąć tkanki tłuszczowej występującej pod skórą, ale może ten proces odchudzania delikatnie przyspieszyć. Nie chodzi tu nawet o jakieś cudowne właściwości samego octu, ale o działanie jabłek. Nie od dziś poleca się je osobom redukującym swoją wagę. Występujący w nich błonnik pokarmowy napełnia żołądek i przyspiesza metabolizm, a pozostałe składniki dbają o to, aby komórki tłuszczowe mogły się szybciej rozbijać i były jeszcze prędzej usuwane z samego organizmu. Lekarze często też polecają picie octu jabłkowego pacjentom, w których diecie występuje bardzo duża ilość tłuszczów nasyconych. Podwyższają one poziom złego cholesterolu we krwi, podczas gdy składniki występujące w occie mogą go zbić i to w naturalny sposób. Czasem, zamiast od razu sięgać po sztuczne środki farmakologiczne, lepiej zapoznać się z działaniem tych naturalnych i całkowicie bezpiecznych dla zdrowia. Jeżeli wyznaczona dzienna dawka octu jabłkowego nie zostanie przekroczona, substancje występujące w tym produkcie przyniosą wymierne korzyści. Zadowolą one przede wszystkim tych, którzy dbają o siebie i o swoje ciała. To oni zdecydowanie powinni sięgnąć po taki ocet jabłkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here