Kapusta kiszona na odchudzanie

Kiszenie należy do jednej z najstarszych oraz najlepszych naturalnych form konserwowania żywności. Wyroby kiszone wyróżniają się niezwykle dobrymi atutami sensorycznymi i cennym składem odżywczym. Popularna kapusta kiszona, prócz witamin oraz składników mineralnych, zawiera duże ilości związków biologicznie czynnych, jakie przejawiają właściwości prozdrowotne.

Kapusta kiszona – właściwości
Kapusta kiszona powstaje w efekcie poddania kapusty świeżej fermentacji mlekowej spowodowanej oddziaływaniem bakterii mlekowych. Podczas kiszenia dochodzi do przemiany cukrów w kwas mlekowy, jaki zakwasza oraz równocześnie utrwala produkt. Tempo oraz odpowiedni przebieg mechanizmu zależy od zachowania właściwej temperatury (15–20°C) w pierwszych trzech dniach fermentacji i zawartości w surowcu cukrów oraz wody. Niezwykle istotną sprawą jest dokładnie usunięcie tlenu z surowca – w wypadku kapusty wykonuje się to przez wygniatanie.

Dzięki dużej ilości soli oraz przypraw kapusta kiszona ma specyficzny smak oraz aromat. Dodatkowo charakteryzuje się długim terminem przydatności do spożycia, ponieważ dodatek soli działa konserwująco, przeciwdziałając tym samym rozwojowi pleśni. W trakcie kiszenia następuje rozkład związków antyodżywczych, dzięki czemu zamknięte w kapuście witaminy oraz składniki mineralne są w większym stopniu przyswajalne przez organizm. Żelazo, cynk oraz wapń podawane wraz z produktami fermentowanymi są łatwiej dostępne, chociażby o 80%. Bakterie fermentacji mlekowej przyczyniają się do ograniczenia ilości substancji toksycznych zwartych w surowcu. Kiszona kapusta w zestawieniu z jej świeżym odpowiednikiem wyróżnia się bowiem mniejszą zawartością azotanów.

Wartości wzmacniające kapusty kiszonej
Kapusta kiszona jest centrum wielu witamin m.in. witaminy C oraz E, błonnika i elementów mineralnych, takich jak potas, wapń, żelazo, selen, cynk, siarka, mangan. Wyróżnia się również ogromną ilością związków biologiczne aktywnych (przeciwutleniaczy), takich jak witamina C,E, β- karoten, polifenole, flawonoidy oraz selen. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) odpowiedzialne są za neutralizowane reaktywnych form tlenu, jakie przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych w organizmie. Ilość składników wzmacniających zależy od odmiany kapusty, stopnia rozwoju oraz dojrzałości, pogody podczas upraw, warunków magazynowania i form przetwarzania oraz utrwalania.

Kiszenie zwiększa wartość odżywczą produktu. U. Kuensch w swoich badaniach wykazał, iż w trakcie fermentacji kapusty dochodzi do dużego wzrostu ilości witaminy C w porównaniu do jej surowego odpowiednika. Potwierdziły to także oceny J. Czapskiego i J. Szwejdy-Grzybowskiej, w jakich po 4 tygodniach gromadzenia kapusty kiszonej zauważono wzrost zawartości kwasu askorbinowego zwykle o 50%. Naukowce wykazali także o 25% większą zawartość polifenoli w kiszonej kapuście w porównaniu do kapusty świeżej. Kapusta kiszona ma zatem większą aktywność przeciwutleniającą w przeciwieństwie do własnego świeżego odpowiednika. Jednak doskonalszymi właściwościami przeciwutleniającymi i wyższą zawartością witaminy C aniżeli sama kapusta cechował się wyciąg z kiszonej kapusty.

Kapusta kiszona a nowotwory
Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących na raka. Nowotwory zajmują drugie miejsce na liście chorób skutkujących największą ilość zgonów. Prócz obciążeń wrodzonych duży wpływ na przebieg choroby ma zły styl życia, w tym również dieta. Określa się, ze chociażby 70% nowotworów jest pochodzenia środowiskowego, z czego 30% można by uniknąć, zmieniając dietę.

Kapusta kiszona przejawia działanie przeciwnowotworowe dzięki obecności w jej składzie przeciwutleniaczy i glukozynolanów. Glukozynolany mają zdolność do pobudzania aktywności enzymów I oraz II fazy do detoksykacji. Poza tym biorą udział w przemianie glukorafaniny w sulforafan, jaki eliminuje substancje trujące o charakterze kancerogennym i przejawia bezpośredni wpływ na komórki nowotworowe, pobudzając ich apoptozę (śmierć).

Właściwości antykancerogenne warzyw krzyżowych, w tym kiszonej kapusty, zostały opublikowane w opracowaniu wydanym przez International Agency for Research on Cancer w Lyonie. Dzięki dużemu spożyciu kiszonej kapusty przez cały rok, może ona stanowić istotne miejsce w prewencji chorób nowotworowych.

Działanie kapusty kiszonej
Kiszona kapusta, prócz działania przeciwnowotworowego przejawia szereg innych właściwości prozdrowotnych. Wzmacnia układ immunologiczny, pobudza pracę umysłu i oddziałuje na wzrost koncentracji. Dzięki dużej zawartości błonnika zapobiega zaparciom, zmniejsza stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Ogromna ilość potasu oddziałuje na odpowiedni stan mięśni, zwłaszcza mięśnia sercowego.

Dzięki dużej zawartości wapnia pozytywnie wpływa także na kości. Przeciwdziała rozwojowi krzywicy u dzieci i osteomalacji (chorobie metabolicznej kości) u dorosłych. Dodatkowo za sprawą obecnych w jej składzie przeciwutleniaczy i związków siarkoorganicznych przejawia właściwości przeciwmutagenne.

Pomimo wielu korzystnych cech tego produktu nie powinny jeść go osoby cierpiące na choroby nerek oraz nadciśnienie tętnicze i będące na diecie lekkostrawnej. Kapusta kiszona zawiera znaczne ilości soli i ma działanie gazotwórcze.

Kapusta kiszona na odchudzanie
Kapusta kiszona służy utracie masy ciała. Przede wszystkim jest niskokaloryczna – 100 g kapusty świeżej zapewnia tylko 29 kcal. Podczas kiszenia, zamknięte w kapuście cukry są rozkładane do kwasu mlekowego, co doprowadza do ograniczenia kaloryczności końcowego produktu. Właśnie dlatego kapusta kiszona stanowi doskonałą propozycję niskokalorycznej, prozdrowotnej przekąski dla osób stosujących dietę redukcyjną. Ponadto zawiera ogromną ilość błonnika, jaki poprawia perystaltykę jelit, filtruje organizm z toksyn i powoduje szybkie pojawienie się uczucia sytości.

Kapusta kiszona a kapusta kwaszona
Nabywając kapustę kiszoną uważaj na kapustę kwaszoną. Kapusta kwaszona nie ma nic wspólnego z kiszonkami. Powstaje przed dodanie do poszatkowanej, białek kapusty octu oraz przypraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here