Pomiar ciśnienia tętniczego musi być wykonany przy pomocy odpowiedniego aparatu
fot. Pixabay.com

Według WHO nadciśnienie tętnicze jest dziś najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie. Dlatego tak ważna jest jego jak najszybsza diagnoza. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie tętnicze i jak rozpoznać nadciśnienie?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/rozpoznanie-nadcisnienia-tetniczego/

Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego?

Aby rozpoznać nadciśnienie tętnicze trzeba przede wszystkim umiejętnie dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego. Do tego służą odpowiednie aparaty. Należą do nich sfigmomanometry automatyczne, półautomatyczne osłuchowe albo oscylometryczne.  Najlepiej, aby były certyfikowane, spełniały kryteria dokładności pomiarów oraz zwierały mankiety naramienne. Do pomiaru ciśnienia trzeba się również odpowiednio przygotować i wykonać badanie zgodnie z wytycznymi.

U osoby, u której skurczowe ciśnienie tętnicze mieści się w przedziale 140-159 mm Hg, rozkurczowe w przedziale 90-99 mm Hg, a ryzyko sercowo-naczyniowe jest u niej niskie, nadciśnienie tętnicze potwierdza się jeszcze dodatkowo poprzez automatyczną rejestrację ciśnienia tętniczego.

U osoby, u której ciśnienie skurczowe przekracza 180 mm Hg, a rozkurczowe 110 mm Hg lekarz diagnozuje nadciśnienie już podczas pierwszej wizyty.

Jak prawidłowo przygotować się do pomiaru ciśnienia tętniczego?

Warto oczywiście pamiętać również o tym, że zarówno przed mierzeniem ciśnienia w gabinecie lekarskim, jak i w warunkach domowych do pomiaru należy się dobrze przygotować. Przynajmniej 30 minut przed badaniem nie powinno się pić kawy, palić papierosów. Pomiaru nie powinno się wykonywać w sytuacjach stresowych, wzbudzających lęk, po spożyciu alkoholu czy też wówczas, gdy pacjent odczuwa ból.

Ponadto pomiar powinien zostać wykonany przynajmniej po pięciominutowym odpoczynku w pozycji siedzącej, z podpartymi plecami, w komfortowych warunkach i ciepłym pomieszczeniu.

Pomiar ciśnienia wykonuje się na ręce, która jest podparta i zgięta w łokciu. Nie może jej wówczas uciskać odzież ani żadna opaska.

Prawidłowe przygotowanie do mierzenia ciśnienia zarówno w warunkach domowych, jak i gabinecie lekarskim to gwarancja właściwie zdiagnozowanego nadciśnienia tętniczego i zastosowanie odpowiedniego leczenia, które uchroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi.

Zobacz też: http://trenujmadrze.pl/diagnozuje-sie-nadcisnienie-tetnicze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here