Gimnastyka artystyczna rekreacyjnie

Gimnastyka artystyczna to niezwykle wymagający sport. Treningi są niezwykle ciężkie zwłaszcza dla osób początkujących. Dlatego dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dzieci zainteresowanych gimnastyką, jest rozpoczęcie przygody z gimnastyką w sposób rekreacyjny, bowiem jest ona sportem dostępnym niemal dla każdego, choć oczywiście wymaga dużo pracy.

Kto może uprawiać gimnastykę artystyczną w formie rekreacji

Wspomniano wcześniej, że gimnastyka rekreacyjna jest niemal dla każdego. Uprawiać mogą ją dzieci już od 4 roku życia. Gimnastyka w niezwykle pozytywny sposób wpływa na rozwój fizyczny dziecka, w tym na jego prawidłową postawę. Ważne jest także to, że zajęcia z gimnastyki dla dzieci mają formę zabawy. Jest to taniec, ćwiczenia z muzyką czy gry ruchowe. Inaczej jest w przypadku gimnastyki wyczynowej. W takim przypadku dziecko musi być nieco starsze i posiadać odpowiednie kompetencje do uprawia tej dyscypliny.

Przebieg zajęć

Każde zajęcia gimnastyczne mają swój konkretny plan. Generalnie można go podzielić na trzy części. Pierwsza część to część wstępna. Polega ona przede wszystkim na rozgrzewce. Jest to element niezbędny. Celem rozgrzewki jest odpowiednie przygotowanie mięśni do dalszych ćwiczeń. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka niweluje wystąpienie ewentualnej kontuzji. Druga część zajęć to już realizacja konkretnych ćwiczeń. Polega ona już konkretnie na realizacji ćwiczeń akrobatycznych i układów akrobatycznych. Na koniec realizowana jest trzecia część zajęć, czyli zajęcia rozluźniające i oddechowe.

Przygotowanie do zajęć

Do każdych zajęć sportowych należy się odpowiednio przygotować. Jednym z elementów takiego przygotowania jest skompletowanie stroju do ćwiczeń. Strój powinien być przede wszystkim wygodny i nie krępował ruchów podczas ćwiczeń. Niezależnie od tego czy ktoś będzie uprawiał gimnastykę artystyczną wyczynowo czy rekreacyjnie to jest kilka obowiązkowych elementów w zakresie stroju. Jednym z nich są wygodne napalcówki gimnastyczne. Dlaczego są niezbędne. Przede wszystkim dlatego, że właściwie dobre napalcówki gimnastyczne pomagają kontrolować ruchy, a także chronią stopy podczas ćwiczeń. Same napalcówki gimnastyczne to oczywiście nie wszystko. Potrzebne będą także wygodne body czy leginsy.

Dlaczego warto?

Jak już wspomniano gimnastyka artystyczna ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny dzieci. Dodatkowo podczas ćwiczeń dzieci uczą się poczucia rytmu oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej. Gimnastyka ma także wypływ na poprawą postawę oraz kształtuje sylwetkę. Są to zalety, których nie da się przecenić.

Artykuł powstał we współpracy z https://gimnastyczny.pl/pol_m_Sklep-gimnastyczny_Napalcowki-gimnastyczne-155.html

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProblemy z insuliną
Następny artykułSól gorzka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here