Czy wiesz, co jesz?

Irena Gumowska w swojej książce pod tytułem „Czy wiesz, co jesz?” zapewnia, że są cztery drogi do zdrowia, długiego i twórczego życia oraz wiecznej młodości. Pierwsza i zarazem najważniejsza droga to odżywianie. Następna droga to dbałość o nerwy, dbałość o skórę i ostatnia to ruch na świeżym powietrzu, czyli dotlenianie.
Zajmijmy się zatem najważniejszym czynnikiem zdrowego życia – odżywianiem. Odżywianie to nie tylko jedzenie i smakowanie potraw. To także odżywianie komórek naszego organizmu dzięki którym możemy poprawnie funkcjonować.
Irena Gumowska wyróżnia dziesięć warunków zdrowego odżywiania. Dzięki tym zasadom nasz organizm, który jest niejako stałym, wielkim i skomplikowanym placem budowy i odbudowy może poprawnie działać, pracować i spełniać swoje funkcje.
1. Jedz z przyjemnością.
Jedzeniem trzeba się delektować. Jedzenie to codzienny rytuał, który powinien sprawiać nam nie lada przyjemność. Uczyń z jedzenia coś wyjątkowego. Rozkoszuj się każdym kęsem. W dzisiejszych zabieganych czasach ciężko jest znaleźć wielu osobom chwilę czasu na przygotowanie posiłku i rozkoszowanie się nim, ale zapewniam, że warto. Na czas posiłku odłóż telefon, wyłącz telewizor, nie czytaj gazety. Skup się tylko na posiłku. Próbuj, smakuj, degustuj. Myśl o tym co jesz i dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Oddaj się jedzeniu, poczuj każdy smak z osobna. Obudź w sobie zmysł smaku na nowo, jakbyś dopiero uczył się nowych smaków. Jedz powoli i spokojnie. W trakcie jedzenia nie należy się spieszyć. To jest moment dla Ciebie i Twojego ciała. Celebruj go.
2. Urozmaicaj jedzenie.
Według FAO, czyli Food and Agriculture Organisation (Organizacja do Spraw Rolnictwa i Wyżywienia przy Organizacji Narodów Zjednoczonych) odpowiedzią na pytanie „Jak się odżywiać” jest urozmaicenie w jedzeniu. Im większe urozmaicenie w produktach, które spożywamy, tym większa gwarancja, że organizm otrzyma wszystko to, co jest mu potrzebne do życia i zdrowego funkcjonowania. Już od dziecka trzeba wyrabiać dobre nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia jedzeniowe. Nauczmy dzieci, że liczy się jakość, ale także i ilość spożywanego pożywienia oraz różnorodność. Ilość kalorii potrzebna organizmowi zależy o wielu czynników: wieku, płci, wagi, wykonywanej pracy. Kobiety na ogół potrzebują około 2000 kcal dziennie, a mężczyźni 3500 kcal. Wiele zależy jednak od przemiany materii.
3. Jadaj o stałych porach.
Żywieniowcy kładą ogromny nacisk na to, aby jadać zawsze o tych samych godzinach. Badania wykazują, że przed obiadem wydajność organizmu mocno spada. Sprawcą jest tutaj głód i brak energii. Człowiek musi regularnie jeść, aby żyć i wydajnie pracować.
4. Ilość i wielkość posiłków.
Aby mieć energię przez cały dzień powinniśmy spożywać pięć posiłków dziennie oraz skupić się na tym, aby poszczególne posiłki zawierały odpowiednie ilości kalorii. Badania wykazują, że na pięć posiłków dziennie, trzy powinny być obfite. Śniadanie to 25-30 % dziennego zapotrzebowania na energię, obiad 30-35 % dziennego zapotrzebowania na energię, a kolacja 20-30 %. Drugie śniadanie i podwieczorek z kolei to tylko 5-10 % dziennego zapotrzebowania na energię. Jedzenie regularnych posiłków sprawia, że nie podjadamy w ciągu dnia, a to właśnie podjadanie jest winowajcą otyłości. Regularne jedzenie sprawia, że mózg nie jest ospały, a my nie odczuwamy męczącego łaknienia czy też ssania w żołądku.
5. Siedem rzeczy głównych: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, błonnik, woda.
Ktoś kiedyś powiedział, że wiedza o żywieniu jest bardzo prosta. Opiera się przecież na tym, aby dostarczać organizmowi białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, błonnik i wodę. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. Białka, tłuszcze i węglowodany dostarczają organizmowi energii. Witaminy i składniki mineralne odgrywają pierwszorzędną rolę we wszystkich przemianach zachodzących w naszym ciele. Bez nich organizm nie może pracować poprawnie co skutkuje wieloma chorobami. Błonnik nie wpływa na przemianę materii, ale odgrywa dużą rolę w procesie trawienia. Woda z kolei odgrywa w naszym ciele o wiele poważniejszą rolę. Jest częścią składową krwi, limfy i płynów komórkowych. Utrzymuje w stanie płynnym produkty przemiany materii i dzięki temu przenosi je z jednego miejsca w drugie – tam gdzie są potrzebne. Białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, błonnik oraz wodę staramy się dostarczać organizmowi za pośrednictwem zbilansowanej diety. Unikamy chemii w postaci suplementów. Tabletki na przeczyszczenie a odchudzanie i zdrowie? Nic bardziej mylnego.
6. Białko buduje i odbudowuje.
Ilość białka niezbędna organizmowi zależy od wieku. Badania wykazały, że dzienne zapotrzebowanie na białko, w gramach na 1 kg wagi ciała kształtuje się następująco: niemowlęta muszą spożywać 2,2-2,5 gram; dzieci w wieku 4-6 lat muszą spożywać 2,0 gram; dzieci w wieku 6-12 lat muszą spożywać 1,5 gram; młodzież w wieku 12-18 lat musi spożywać 1,0-1,2 gram; dorośli muszą spożywać 0,9 grama, z kolei kobiety ciężarne muszą spożywać 1,5 grama.
7. Nadmiar tłuszczu w diecie tworzy tłuszczyk w organizmie.
Tłuszcz jest bardzo niebezpieczny. Potrafi szybko zmieniać naszą sylwetkę, ale również powodować groźne choroby. Badania wykazują, że tłuszcz może być powodem bolesnych objawów artretycznych. Zdrowy człowiek potrzebuje tłuszczu, ale pamiętajmy, iż wszystko w granicach rozsądku. Tłuszcze zwierzęce zawierają cholesterol i mogą przyczyniać się do chorób układu krążenia oraz serca. Z kolei tłuszcze roślinne zawierają fitosterole i witaminę F, czyli NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Niezbędne organizmowi.
8. Węglowodany podstawą żywienia.
Ilościowo zjadamy ich najwięcej.Węglowodany to ziemniaki, pieczywo, potrawy na bazie mąki, kasze, ale także warzywa i owoce. Nie są ważne dla naszego organizmu jak białko czy witaminy, ale na pewno są najekonomiczniejszym dostawcą energii.
9. Błonnik.
Błonnik jest węglowodanem niestrawnym, ale spełnia w żołądku i jelitach bardzo ważną rolę. Rozrzedza on to, co trawi układ pokarmowy, czyli pomaga w regularnym wypróżnianiu się. Zamiast truć organizm tabletkami na przeczyszczenie, jedz więcej błonnika! Co więcej, chroni przed polipami jelita, wrzodami żołądka i dwunastnicy, a dzięki niemu buduje się zdrowa flora bakteryjna.
10. Sztuka przyrządzania potraw.
Z doświadczenia wiem, że brak umiejętności kulinarnych może bardzo zniechęcić do gotowania i prowadzenia zdrowego trybu życia. Przygotowywanie potraw to wielka sztuka. W trakcie jedzenia smakujemy, ale również rozkoszujemy się estetyką towarzyszącą (zmysł estetyki). Jedzenie to podróż. Ma być przyjemnością nie tylko smakową, ale i wizualną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here